KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Biznes na wsi - dlaczego nie

Opublikowano 09.05.2023 r.
Przeprowadzka z wielkiego miasta na tereny mniej zurbanizowane to wielkie przedsięwzięcie, wymagające analizy każdego aspektu naszego życia. Nadal panuje przekonanie, że taka decyzja równa się porzuceniu ambicji zawodowych, dlatego dom z ogródkiem na zawsze staje się wyłącznie planem na emeryturę. Biznes na wsi wciąż kojarzy nam się z eksploatacją zwierząt i nieustannie kręcącym się kołem zobowiązań i poświęceń, niczym w kieracie. Praktyka pokazuje, że to zbyt pesymistyczna diagnoza, a nasze marzenia są na wyciągnięcie ręki.

Hektar pszenicy, kilka grządek warzyw i kilka sztuk zwierząt to już przeszłość

Umiłowanie do natury z pewnością można przekuć w czysty zysk, nie rezygnując przy tym ani z pasji, ani ze spełnienia. Współczesne, ekologiczne rolnictwo otwiera nowe perspektywy i wcale nie musimy ograniczać się do tradycyjnie pojmowanej hodowli bądź uprawy. Profilując nasz biznes na wsi, możemy przecież skupić się na konkretnym produkcie, którego walory zostaną docenione u wszystkich tych, którzy cenią sobie jakość i jej powtarzalność w każdym kolejnym zamówieniu.

Jeśli chcesz być na bieżąco ze światem nowoczesnego rolnictwa i poznać naturę biznesu na wsi, zajrzyj na stronę https://agronomist.pl

Biznes na wsi balsamem dla duszy

Spróbujmy również poszukać mniej konwencjonalnych pomysłów na naszą działalność. Szczególnie popularne stają się farmy zwierząt otwarte dla odwiedzających. Oprócz świń, drobiu i koni, czyli stworzeń wybitnie charakterystycznych dla krajobrazu polskiej wsi, możemy zaoferować interakcję z alpakami, lamami lub nawet kangurami. Obcowanie ze zwierzętami ma pozytywny wpływ na naszą psychikę, co pożytkowane jest w terapiach z myślą o zarówno dzieciach, jak i dorosłych cierpiących na wiele chorób.

Ahoj, przygodo!

Jeżeli w regionie znajduje się popularna atrakcja turystyczna, warto rozważyć otwarcie gospodarstwa agroturystycznego. Biznes na wsi to również noclegi, ale w wydaniu wiejskim to coś więcej niż wygodne łóżko w sterylnym pokoju z dostępem do Wi-Fi. Odwiedzający docenią świeże produkty na śniadanie i inne posiłki, a także fachową poradę w kwestii zwiedzania pobliskich terenów. Nawiązując współpracę z lokalnymi rolnikami, możemy zaoferować wycieczki do tradycyjnych gospodarstw lub nawet tych nowoczesnych, niejednokrotnie budzących podziw swoim technologicznym rozmachem. Dużym zainteresowaniem cieszą się również warsztaty rękodzielnicze, na przykład wikliniarskie czy również te dotyczące wytwarzania rozmaitych produktów spożywczych.

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO