Buraki cukrowe pełne problemów

- Jeśli założone wcześnie plantacje buraka cukrowego, odchwaszczane były 10-12 dni temu, należy koniecznie wykonać drugi zabieg, gdy pojawiają się kolejne wschody chwastów - poinformowano. - Z taką sytuacją mamy teraz do czynienia w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) oraz na wielu plantacjach zlokalizowanych w woj. wielkopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim.
Ale to nie jest jedyny problem. Jak bowiem poinformowano, na trzmielinach pojawiły się już formy uskrzydlone mszycy burakowej i wkrótce pojawią się naloty na plantacje buraków.
Mszyca burakowa jest jednym z najgroźniejszych szkodników jaki może wystąpić na plantacji buraka cukrowego. Agrofag może być wektorem groźnych chorób wirusowych, takich jak nekrotyczna i łagodna żółtaczka buraka. Żerowanie mszycy burakowej może prowadzić do obniżki plonów nawet o 30%.
Uskrzydlone mszyce są błyszczące z widocznym rysunkiem jasnobrązowych plam bocznych i poprzecznych pasów, znajdujących się po stronie grzbietowej odwłoka. Zazwyczaj mszyca burakowa przenosi się na żywiciela wtórnego czyli właśnie na buraki na przełomie kwietnia i maja, ale ponieważ w tym roku wiosna jest opóźniona dzieje się to dopiero teraz.
Owady nakłuwają liście i wysysają z nich soki, co prowadzi do porażeń liści, które obserwujemy jako zdeformowane, błyszczące oraz lepkie. Czasem liście te żółkną. Długie żerowanie może spowodować zmniejszenie plonu nawet o 30%, warto więc sprawdzić, co dzieje się na naszej plantacji buraków cukrowych.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|