KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Buraki cukrowe pełne problemów

Opublikowano 20.05.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
O tym, że na plantacjach buraka cukrowego pojawiły się kłopoty z agrofagami i chwastami informuje nawet Instytut Ochrony R Oślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Bo choć wiosna jest chłodna, to jednak duża wilgotność sprzyja chwastom, a i przyroda ma swoje prawa. Sprawdźmy więc, co zalecają w tej sprawie eksperci z IOR-PIB.

- Jeśli założone wcześnie plantacje buraka cukrowego, odchwaszczane były 10-12 dni temu, należy koniecznie wykonać drugi zabieg, gdy pojawiają się kolejne wschody chwastów - poinformowano. - Z taką sytuacją mamy teraz do czynienia w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) oraz na wielu plantacjach zlokalizowanych w woj. wielkopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim.


Ale to nie jest jedyny problem. Jak bowiem poinformowano, na trzmielinach pojawiły się już formy uskrzydlone mszycy burakowej i wkrótce pojawią się naloty na plantacje buraków.


Mszyca burakowa jest jednym z najgroźniejszych szkodników jaki może wystąpić na plantacji buraka cukrowego. Agrofag może być wektorem groźnych chorób wirusowych, takich jak nekrotyczna i łagodna żółtaczka buraka. Żerowanie mszycy burakowej może prowadzić do obniżki plonów nawet o 30%.


Uskrzydlone mszyce są błyszczące z widocznym rysunkiem jasnobrązowych plam bocznych i poprzecznych pasów, znajdujących się po stronie grzbietowej odwłoka. Zazwyczaj mszyca burakowa przenosi się na żywiciela wtórnego czyli właśnie na buraki na przełomie kwietnia i maja, ale ponieważ w tym roku wiosna jest opóźniona dzieje się to dopiero teraz. 


Owady nakłuwają liście i wysysają z nich soki, co prowadzi do porażeń liści, które obserwujemy jako zdeformowane, błyszczące oraz lepkie. Czasem liście te żółkną. Długie żerowanie może spowodować zmniejszenie plonu nawet o 30%, warto więc sprawdzić, co dzieje się na naszej plantacji buraków cukrowych.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO