Pryszczarek już składa jaja w łuszczynach

Teraz przyszedł czas na pryszczarka kapustnika w uprawach rzepaku.
jak poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, na polach w Winnej Górze w Wielkopolsce licznie występuje już pryszczarek kapustnik - zaobserwowano samice składające jaja do zawiązanych łuszczyn.
Łuszczyny, w których jaja złożył pryszczarek najczęściej robią się skręcone, przedwcześnie żółkną, kurczą się i na końcu pękają przed zbiorem..
- Na części pól rzepaku ozimego w Winnej Górze bardzo licznie wystąpił chowacz podobnik. Jednocześnie licznie wystąpił też pryszczarek kapustnik - zaobserwowano już samice składające jaja do zawiązanych łuszczyn. Jest to przesłanka do szybkiego wykonania zabiegu opryskiwania plantacji środkami zarejestrowanymi do zwalczania wyżej wymienionych szkodników, z zachowaniem zasad związanych z ochroną zapylaczy - poinformowali eksperci z IOR-PIB.
Eksperci przypominają także, że zabieg insektycydowy należy wykonać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości tj. gdy podczas kwitnienia (od BBCH 60) w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika stwierdzono obecność 1 chrząszcza na 1 roślinie, a w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 2 rośliny.
Dorosły pryszczarek wyglądem nieco przypomina komara. Larwy, które rozwijają się w łuszczynach, gdzie zostały złożone jaja, są początkowo szkliste, ale szybko zyskują kolor biały, zmienijaący się ostatecznie w biało-żółty. Pryszczarek lubi suchą i ciepłą pogodę, o jaką w tym roku trudno. Najlepszym ograniczeniem występowania pryszczarka jest izolacja pola z rzepakiem od innych roślin kapustnych - ale w praktyce nie zawsze jest to możliwe.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|