KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Na co zwrócić uwagę kupując używany traktor? Poradnik

Opublikowano 02.06.2023 r.
Zakup używanego traktora to szansa na spore oszczędności, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Jednak zanim zdecydujemy się na sfinansowanie transakcji, to trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. O czym dokładnie mowa? Na co zwrócić uwagę kupując używany traktor? Odpowiadamy!  

Stan techniczny traktora


Kupując nowy traktor prosto z salonu, nie musimy zastanawiać się, w jakim jest on stanie technicznym. Jednak wszystko się zmienia, gdy pod uwagę bierzemy używany sprzęt. W takich przypadkach nie powinniśmy skupiać się tylko na ogólnym wyglądzie, lecz sprawdzić go kątem ewentualnych usterek, czy poważnych awarii. Jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, czy sprzętem, to możemy samodzielnie zweryfikować stan techniczny traktora.


A jeśli uznamy, że to dla nas zbyt wymagające zadanie, to możemy postawić na wsparcie fachowców. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać na oględziny zaprzyjaźnionego mechanika lub poprosić o podjechanie do wybranej przez siebie stacji diagnostycznej. To właśnie w tego typu miejscach pracują wykwalifikowani diagności, którzy dodatkowo dysponują różnego typu narzędziami i sprzętem. Dzięki temu są w stanie szybko sprawdzić stan techniczny traktora i wskazać nam, czy występują jakieś wady zatajone. Tym samym unikniemy zakupu wadliwego pojazdu lub zapewnimy sobie podstawę do negocjacji aktualnej ceny.


Historia serwisowa

Historię serwisową mają nie tylko samochody, ale również traktory. To właśnie z niej dowiemy się podstawowych informacji o samym właścicieli, jak również tego, czy dany pojazd ma ważne badanie techniczne. Z historii serwisowej można też dowiedzieć się o poważniejszych usterkach, czy nawet o tym, czy dany traktor brał udział w poważnych wypadkach.
Jeśli zatem zdecydujemy się nabyć używany pojazd, to warto sprawdzić, jak przedstawia się jego historia. Na pewno cennych informacji dostarczy nam strona www.HistoriaPojazdu.gov.pl. Wystarczy, że podamy numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji maszyny, a już po chwili będziemy mogli przeglądać historię serwisową.


Cena używanego traktora


Jeśli nie chcemy przepłacać na zakupie używanej maszyny, to powinniśmy też zrobić małe rozeznanie na rynku i sprawdzić, w jakich cenach oferowane są traktory. Co ciekawe, aby zebrać przydatne informacje, nawet nie musimy podejmować zbyt wielu kroków, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy Internet. Wystarczy, że będziemy dysponowali telefonem lub laptopem, a szybko ustalimy, w jakich stawkach oferowane są używane traktory. Aby precyzyjnie określić stawki, warto podać interesującą nas markę maszyny, model, czy nawet rok produkcji.

Ważność polisy OC


Maszyny rolnicze, takie jak ciągniki, przyczepy, czy kombajny zaliczane są do pojazdów wolnobieżnych, które nie tylko podlegają obowiązkowi rejestracji, ale również wykupienia polisy OC. Jest to wymóg ustawowy, który ma chronić przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim podczas użytkowania tego typu pojazdów, a każdego, kto będzie próbował migać się wykupienia polisy OC lub jej nie przedłuży, czekają wysokie kary https://ubezpieczamy-auto.pl/co-grozi-za-brak-oc/

Oczywiście warto też wspomnieć, że podróżowanie maszyną rolniczą bez ważnego OC jest zakazane, więc jeśli będziemy przed zakupem ciągnika, to lepiej sprawdzić, jak przedstawiają się kwestie polisy. Jeśli jest ona ważna, to nie mamy powodów do zmartwień, ale jeśli zauważymy jej brak, to już powinno nam dać do myślenia.

Zapisy umowy kupna-sprzedaży


Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód osobowy, czy też ciągnik, to każda transakcja powinna zakończyć się umową kupna-sprzedaży. Należy ją sporządzić w dwóch egzemplarzach w dogodny dla siebie sposób. Jeśli chcemy, to taka umowa może być sporządzona odręcznie, choć czasami zgłaszane są problemy z jej odczytaniem. Dlatego lepiej wziąć pod uwagę gotowy  wzór umowy kupna sprzedaży ciągnika (https://autoumowa.pl/umowa-kupna-sprzedazy-ciagnika-o-czym-trzeba-pamietac/)  zwłaszcza że oferowany jest nam całkowicie za darmo. Kluczowe znaczenie ma również to, jak przedstawiają się zapisy takiego dokumentu i jeśli chcemy mieć pewność, że transakcja zakończy się sukcesem, to lepiej im się nieco przyjrzeć.


Na pewno w dobrej umowie kupna-sprzedaży traktora nie powinno zabraknąć danych osobowych sprzedającego i kupującego, a więc imienia i nazwiska, adresu, numeru PESEL, rodzaju i numeru dokumentu tożsamości. Co ważne, jeśli kupujemy maszynę ze współwłaścicielem, to także należy wpisać jej dane umowy. W umowie kupna-sprzedaży musi znaleźć się także cena ciągnika ustalona przez strony, a także informacje z nim związane, a więc marka i model, rok produkcji, nr VIN, kolor, numer rejestracyjny oraz przebieg licznika.


Do tego, jeśli maszyna ma jakieś wady, to należy je wymienić, ponieważ to pozwoli zabezpieczyć obie strony przed ewentualnymi roszczeniami. Równie ważne jest umieszczenie klauzuli, która wskazuje, kto ponosi koszty związane z opłatą skarbową, ale nie tylko. Powinien pojawić się też dopisek, że w sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy Kodeksu Cywilnego, a tak sporządzony dokument powinien być opatrzony własnoręcznym podpisem każdej ze stron.
 

źródło fot: freepik.com

artykuł sponsorowany

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO