Pogoda sprzyja mszycom! Konieczny jest monitoring

- Na plantacjach buraka od kilkunastu dni obserwujemy naloty uskrzydlonej mszycy trzmielinowo-burakowej (Aphis fabae), a liczba osobników z dnia na dzień rośnie lawinowo. Skupisk form bezskrzydłych mszycy należy szukać na najmłodszych liściach sercowych i pod spodem młodych liści. Zasiedlone liście są charakterystycznie pomarszczone, niekiedy brzegi blaszki są podwinięte do wewnątrz - informują eksperci z Instytutu Ochrony Roślin - Państowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.
Eksperci przypominają, że mszyce wysysają soki z zasiedlonych roślin, ale coraz częściej potwierdzamy, że są wektorem groźnych chorób wirusowych takich jak: żółtaczka nekrotyczna (BYV) i żółtaczka łagodna (BMYV). Przy dużej presji owadów i w przypadku wczesnego porażenia straty mogą przekraczać 50% plonu.
- Zabieg insektycydowy, zapobiegający rozwojowi chorób wirusowych, należy wykonać w czasie nalotu pierwszych osobników uskrzydlonych. Z kolei zabieg chroniący przed bezpośrednią szkodliwością należy wykonać w momencie, gdy zostanie przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości – zasiedlonych jest co najmniej 15% roślin - przypominają specjaliści.
Warto także sprawdzić co dzieje się w uprawie pomidora - bo tu mszyce mogą także narobić kłopotów.
- W ogrodach przydomowych na terenie Poznania, na pomidorach gruntowych pojawiły się pierwsze kolonie mszycy burakowej (Aphis fabae). Jest to jeden z kilku gatunków z tej grupy szkodników pojawiających się u nas na pomidorach. Żerowanie mszyc bardzo negatywnie wpływa na młode rośliny, doprowadzając do silnego zahamowania wzrostu - poinformowali eksperci z IOR-PIB.
Mszyce mogą być wektorami chorób wirusowych pomidora. Zgodnie z zaleceniami IOR, rośliny należy opryskiwać w momencie pojawu szkodnika dopuszczonymi do tego preparatami.
Doradcy rolniczy zwracają uwagę na fakt, że mszyc jest w tej chwili wyjątkowo dużo i prawie na każdej uprawie można je znaleźć – warto więc zrobić dokładny monitoring pól i ogrodów przydomowych pod kątem tych właśnie szkodników.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|