KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Tajemnicza choroba kotów - czy to ptasia grypa?

Opublikowano 22.06.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Od kilku dni lekarze weterynarii z całej Polski alarmują o coraz większej liczbie przypadków tajemniczej choroby kotów. Niestety, żadne leczenie nie przynosi skutków, a w mediach pojawiły się informacje, że to ptasia grypa atakuje zwierzaki. Do tych spekulacji odniósł się Główny Lekarz Weterynarii. Czy jest się czego obawiać?

tajemnicza choroba kotów

Tajemnicza choroba kotów 

Lekarze weterynarii nie potrafią dokładnie określić, z jakim schorzeniem u kotów mają do czynienia. Objawy pojawiają się nagle, leczenie nie przynosi skutków i niestety śmiertelność jest bardzo duża. U zwierząt występują duszności, apatia, wysoka gorączka i poważne zaburzenia neurologiczne. Nieznana jednostka chorobowa dotyczy zarówno kotów wychodzących, jak i domowych. 

Gabinety weterynaryjne zalecają właścicielom zwierzaków zachowanie szczególnej ostrożności, obserwowanie swoich kotów, nie podawanie im surowego mięsa oraz niedopuszczanie do kontaktu z dzikim ptactwem.

W mediach bardzo szybko pojawiły się spekulacje, że to ptasia grypa atakuje koty w całej Polsce. Lekarze weterynarii informują jednak, że do tej pory nieznana jest przyczyna tajemniczych zgonów wśród kotów.

Z przesyłanych lokalizacji wynika, że początkowo zachorowania były stwierdzane w Polsce Zachodniej, a obecnie dotyczą one większości województw. Nie ma wciąż zgłoszeń z rejonu Warszawy. Nie wiemy, czy jest wspólna przyczyna tych zdarzeń i czynnik chorobotwórczy. Do chwili obecnej jest ponad 70 zgłoszeń - informuje SpecVet w swoich mediach społecznościowych.

Do sprawy odniósł się także Główny Lekarz Weterynarii. Z jego komunikatu wynika, że nie ma potwierdzonych (badaniami) informacji w sprawie występowania ptasiej grypy u kotów.

Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a  pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed - i poubojowe - czytamy.

Źródło: GIW, FB SpecVet

POWIĄZANE TEMATY:choroba kotówptasia grypa
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj