Ceny mleka ciągle w dół

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego ponownie interweniuje w sprawie niskich cen mleka. Jak zauważa samorząd rolniczy, obniżki są drastyczne.
- W województwie łódzkim OSM obniżyło cenę skupu do 1,54 zł za 1 litr mleka. Dla rolników jest to zejście poniżej kosztów produkcji i może skutkować nieopłacalnością produkcji mleczarskiej, a co za tym idzie likwidacją stad krów mlecznych przez rolników i brakiem krajowego mleka w sklepach - zwraca uwagę Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ.
Sytuacja jest wyjątkowa. Z jednej strony ceny produktów mlecznych już praktycznie nie rosną, ale koszty energii niezbędnej do prowadzenia produkcji mleczarskiej są wysokie. Niskie ceny mleka oznaczają brak opłacalności tej produkcji dla rolników, którzy mogą zacząć likwidować stada krów mlecznych - i tę produkcję będzie bardzo trudno wznowić. Spółdzielnie mleczarskie z kolei mają magazyny pelne produktów, których nie ma gdzie sprzedać. Sytuacja jest patowa.
- Mleko może stać się towarem luksusowym. Już teraz wielu rolników, a zwłaszcza młodych, nie chce prowadzić własnej hodowli z powodu dużych nakładów pracy - podkreśla prezes IRWŁ.
Kiepskie nastroje na rynku mleka potwierdza Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który poinformował, że zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 5–11.06.2023 r. masło w blokach zbywały przeciętnie po 19,96 zł/kg wobec 20,08 zł/kg tydzień wcześniej. Był to poziom cen o 1% niższy niż przed miesiącem. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 22,03 zł/kg (4,41 zł za 200 gramową kostkę), o 6 gr/kg drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 5% drożej niż miesiąc wcześniej. Cena masła w blokach była niższa niż przed rokiem o 37%, a masła konfekcjonowanego – o 31%.
- Cena zbytu odtłuszczonego mleka w proszku wyniosła 11,33 zł/kg i była o 2 gr/kg niższa niż tydzień wcześniej i o 3% niższa niż przed miesiącem. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 15,84 zł/kg, o 2% więcej niż tydzień wcześniej oraz o 4% więcej niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniami sprzed roku OMP było tańsze o 36%, a PMP – o 28,5% - poinformował KOWR.
Niestety, powodów do optymizmu na rynku melka na razie nie widać.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|