Stonka odporna na prawie wszystko
- Kilkanaście lat temu wydawało się, że sprawa jest raczej opanowana, bo na wielkich plantacjach nie tylko w Polsce, ale także w Europie zachodniej znalezienie stonki było rzadkością - powiedział nam Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Teraz jednak stonka ziemniaczana ma się świetnie, jeśli nawet gorzej lub lepiej radzą z nią sobie producenci towarowego ziemniaka, to w ogrodach i na działkach w wielu regionach jest prawdziwa plaga.
Choć uważa się, że stonka jest szkodnikiem wyjątkowo odpornym z racji swojej genetyki, trudno jednak nie zauważyć, ze ograniczanie substancji czynnych środków ochrony roślin spowodowało, że część szkodników uodporniła się na słabsze działanie pozostałych do użycia preparatów. Tak stało się ze stonką.
- Nawet jeśli w ogrodzie zwalczamy stonkę mechanicznie zbierając i niszcząc larwy i osobniki dorosłe to przetrwanie kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu osobników daje gwarancję, że problem za rok powróci. Z drugiej strony często stosowane są także mało skuteczne zabiegi, a z tego powodu, ze są mało skuteczne są wykonywane częściej, co powoduje... jeszcze większą nieskuteczności i jeszcze większą odporność szkodnika na substancję czynną - mówi inżynier Węgrzyn.
Jeśli chcemy stosować dozwolone środki ochrony roślin przeciw stonce w ogrodzie lub na działce zwracajmy uwagę nie tyle na nazwę preparatu ile na substancję czynną. Kolejny insektycyd z substancją czynną, która wcześniej nie zadziałała - raczej na pewno także nie zadziała.
Tymczasem Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował, ze w Wielkopolsce na roślinach ziemniaka zaobserwowano liczne larwy stonki ziemniaczanej. Żerowanie larw jak i chrząszczy może doprowadzić do gołożerów, całkowitego zniszczenia roślin. Największe straty wyrządzają najstarsze larwy (L4).
- Optymalnym terminem wykonania zabiegu insektycydowego przeciw stonce ziemniaczanej jest okres masowego wylęgania się larw L2. Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 15 larw na jednej roślinie - podpowiadają eksperci z IOR-PIB.
Dodajmy jeszcze, że w skrajnych przypadkach żerowanie stonki ziemniaczanej może zmniejszyć plonowanie nawet o 80%.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|