Karabinek pneumatyczny pomoże w szacowaniu szkód po opadach gradu

Jak poinformowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zespół prof. dr. hab. Hazema M. Kalaji z Katedry Fizjologii Roślin Instytutu Biologii prowadzi badania nad opracowaniem nowoczesnej i nieinwazyjnej metody oceny strat plonu w wyniku opadu gradu. Testowana jest między innymi niekonwencjonalna metoda ostrzału z powietrza plantacji rzepaku sztucznym gradem z pneumatycznego karabinka maszynowego.
- Badania odbywające się na SGGW dotyczą opracowania metody oceny strat plonu bazują na pomiarach klasycznych (zmiany morfologiczne odnotowane przez profesjonalnych likwidatorów szkód), naziemnych sygnałów fluorescencji chlorofilu (wydajność fotosyntetyczna roślin), obrazowaniu wielospektralnym (drony) oraz teledetekcji (z zastosowaniem danych satelitarnych Sentiel-2) - poinformowała uczelnia.
Badania prowadzone są w ramach współpracy profesora Hazema Kalaji i jego współpracownika dr. hab. inż. Piotra Dąbrowskiego, prof. SGGW (Instytut Inżynierii Środowiska SGGW) z firmami ubezpieczającymi uprawy i zbiory przed stratami spowodowanymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
My ze swej strony przypominamy, że grad jest tym czynnikiem atmosferycznym, od którego niechętnie zawierane są umowy ubezpieczeniowe. I nie chodzi tu o niechęć rolników - szkody wywołane gradem są trudne do oszacowania dla ubezpieczycieli i bywają niszczące całoroczną pracę rolnika. Skuteczne metody szacowania szkód są więc niezwykle potrzebne, zwłaszcza, że opady gradu w miesiącach letnich są w Europie środkowej coraz częstsze.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|