Lasy Państwowe: lipa wspiera nasze zdrowie

- Największe lipy, osiągające ponad trzydzieści metrów wysokości można podziwiać w Puszczy Białowieskiej. Uznawane są za największych przedstawicieli gatunku w całej Europie - poinformowały Lasy Państwowe.
Lipy są uważane za jedne z najszlachetniejszych drzew. Nie powinno więc dziwić, że są one dość powszechnie sadzone nie tylko jako drzewa użytkowe, ale i typowo ozdobne. jednak w naszej tradycji, gdy mowa o wykorzystaniu lip, przede wszystkim myślimy o właściwościach zdrowotnych tych drzew.
Jak podają Lasy Państwowe, zdrowotna moc lipy jest ogromna:
- Stosowana jest jako środek napotny, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i osłaniający.
- Zalecana jest na przeziębienie, choroby infekcyjne z przebiegającą gorączką, stany zapalne jamy ustnej i gardła, anginę i grypę
- Wyróżnia się przeciwlękowym i uspokajającym działaniem. Zalecana jest w przypadku napięcia nerwowego i nadmiernej pobudliwości lękowej.
- Stosowana jest najczęściej w postaci naparu, okładów i kąpieli.
Wykorzystywana jest w kosmetyce. Kwiatostany lipy są częstym składnikiem szamponów, kremów i balsamów, zwiększających elastyczność skóry.
- W Polsce lipy kojarzą się również w pewnym sensie z kultem religijnym - są one jednymi z drzew najczęściej sadzonych przy kościołach i na cmentarzach. To właśnie na nich wiesza się zazwyczaj różnego rodzaju kapliczki, święte obrazy oraz ołtarze - dodają przedstawiciele Lasów Państwowych.
Po więcej informacji o lipach warto odwiedzić stronę Lasów Państwowych, gdzie znajdziemy wiele ciekawych informacji - TUTAJ
Pamiętajmy, że z lipą nigdy nie ma lipy! Korzystajmy z niej więc na zdrowie!
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|