KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Soczewki progresywne - to warto wiedzieć

Opublikowano 28.08.2023 r.
przez Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dwie pary okularów: jedne do czytania, a drugie do tego by lepiej widzieć przedmioty i napisy znajdujące się w oddali. Niektórzy się do tego przyzwyczajają, innych bardzo to drażni i szukają lepszego rozwiązania. Takim wydają się być soczewki progresywne.

okulary progresywne

Problemy z ostrym widzeniem z bliskiej odległości i co za tym idzie najczęściej, potrzebą posiadania dwóch par okularów pojawiają się zazwyczaj po 40-stce. W fachowej terminologii określa się je mianem prezbiopii, a potocznie nazywane są niespecjalnie efektownie: „starczowzrocznością”. Wadę tą jednak skorygować można posiadając jedną parę okularów lub soczewek. Stanie się tak, gdy skorzystamy z tzw. soczewek progresywnych. 

Jak działają soczewki progresywne?

Soczewka progresywna podzielona jest na dwa obszary charakteryzujące się różną zdolnością skupiającą. Jeden z nich znajduje się w górnej części i odpowiada za prawidłowe widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali, a drugi usytuowany w dolnej części pomaga „ustawić ostrość” na wszystko to, co znajduje się bardzo blisko. Soczewki progresywne wykorzystuje się nie tylko w przypadku prezbiopii. Przydatne są także w korygowaniu krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. 

Co ważne, soczewki progresywne nie różnią się kształtem od tych tradycyjnych i można z powodzeniem wykorzystać je w oprawkach, w których do tej pory umieszczaliśmy inne szkła. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych soczewek, tak i w przypadku progresywnych przy wyborze koniecznie trzeba skonsultować się z optykiem. 

Jakie są koszty takiej wygody? 

Soczewki progresywne jednodniowe to wydatek ok. 90-140 zł za 30 szt. Ceny okularów progresywnych zaczynają się od około 1595 zł do około 6000 zł w przypadku najbardziej wymagających wad, wyboru dodatkowego wyszczuplenia soczewki, powłok spełniających specjalne funkcje i najbardziej zaawansowanych konstrukcji. Nie jest to więc rozwiązanie tanie, choć z drugiej strony warto wziąć pod uwagę fakt, że zamiast dwóch par, inwestujemy w jedną. No i zawsze możemy poszukać promocji, bo takie też występują.

 

 
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO