Obowiązki rolnika związane z Prawem wodnym

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu prowadzi takie szkolenia i... przeszkolono już ponad 4000 rolników. W planach jest zorganizowanie kursów dla kolejnych 2000 mieszkańców wsi. Skoro poznański WODR prowadzi edukację w tym kierunku, mieszkając poza Wielkopolską powinniśmy dowiedzieć się w najbliższym ODR-ze, czy nie ma podobnych kursów w pozostałych regionach. Tym bardziej, że Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie prowadzi szkolenia z Prawa wodnego dla doradców rolnych.
Dodajmy, że w Wielkopolsce zgłoszenia przyjmowane są w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego.
Jak poinformował WODR w Poznaniu, uczestnikami szkolenia mogą być rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020.
Zakres tematyczny realizowanych szkoleń obejmuje następujące zagadnienia:
- znaczenie ustawy Prawo wodne dla rolnictwa,
- korzystanie z wód i usług wodnych,
- zasady wykonywania i utrzymywania urządzeń melioracji wodnych,
- zgody wodnoprawne dla rolnictwa,
- zarządzanie wodami i ryzykiem powodziowym,
- przeciwdziałanie skutkom suszy,
- zasady ochrony wód,
- instrumenty ekonomiczne w gospodarowaniu wodami,
- zabiegi agrotechniczne sprzyjające zatrzymywaniu wody,
- ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Opracowanie planu nawozowego i pozostałe obowiązku wynikające z ustawy Prawo Wodne - to trudne wymagania dla każdego rolnika. Dlatego zachęcamy do poszukiwania informacji o szkoleniach w tej sprawie w każdym regionie Polski. Tak naprawdę od zainteresowania rolników kursami zależy, ile takich szkoleń zostanie przeprowadzonych.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|