Kasztany - idealne do jesiennej pielęgnacji

Jesienna kąpiel kasztanowa z olejkami
Jesienią medycyna naturalna poleca regularne przyrządzanie ujędrniających kasztanowych kąpieli. Wystarczy nazbierać około 300 g świeżych kasztanów i gotować je przez około 10 minut w 300 ml wody. Kasztany wyłowić, obrać z łupiny i wrzucić ponownie do wody. Gotować jeszcze przez około pół godziny, aż będą zupełnie miękkie. Następnie przecedzić przez sitko lub gazę i dodać kilka kropli dowolnego olejku eterycznego np. z melisy, lawendy, mięty, rozmarynu, nagietka, rumianku lub szałwii. Gotowy kasztanowy płyn dodać do kąpieli. Kąpiel powinna trwać 15–20 minut. Kąpiel można także przygotować z suszonych kasztanów, wtedy owoce warto wcześniej namoczyć lub dłużej gotować.
Kąpiel zalecana jest zwłaszcza przy dolegliwościach związanych z zaczerwienioną skórą, brakiem jędrności oraz przy słabych naczyniach krwionośnych. Kasztanowa kąpiel dobrze wzmacnia, poprawia kondycję skóry, ujędrnia i uszczelnia naczynia krwionośne.
Kasztany na obrzęki
Wyciągi przygotowane z nasion i kwiatów kasztanowca pomagają zlikwidować obrzęki powstałe w wyniku stłuczeń, zwichnięć lub stanów zapalnych. Z powodzeniem mogą być też stosowane przy oparzeniach, odmrożeniach, zapaleniach żył oraz zapaleniach ścięgien. Warto pamiętać i mieć w domowej apteczce kilka wysuszonych kasztanów, tak by można przygotować wyciąg do okładów.
Kasztany w kosmetyce
W kosmetyce naturalnej wykorzystuje się również wyciągi z kasztanowca jako dodatki do produkcji kremów, płynów, maseczek do skóry wrażliwej i naczyniowej, a także do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Wyciągi z kasztanów wchodzą również w skład kosmetyków przeciwsłonecznych, gdyż dobrze chronią przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |