Polskie jabłka: kierunek Indie?

- Krajem, który ma dziś największą liczbę ludności są Indie, gdzie rejestrowana populacja przekroczyła już 1,4 miliarda. Oznacza to, że Hindusów jest więcej niż Chińczyków i blisko 3 razy więcej niż mieszkańców Unii Europejskiej. To także około 10 razy więcej niż Rosjan. Dynamiczny wzrost populacji trwa nadal - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
Prezes Maliszewski twierdzi także, że Indie nigdy raczej też nie będą samowystarczalne jeśli chodzi o owoce z umiarkowanej strefy klimatycznej, szczególnie jabłka. Jakiś czas temu zakładano co prawda dużo sadów jabłoniowych, ale ze względu na warunki, w tym głównie klimatyczne, nie osiągnięto dużych sukcesów. To zupełnie inne zjawisko niż np. w krajach wschodniej Europy, gdzie liczba sadów jabłkowych nadal dynamicznie rośnie. Indie są więc skazane na import jabłek.
- Bardzo korzystnie wydają się przedstawiać także uwarunkowania polityczne. Trwa rywalizacja z Chinami, największą potęgą gospodarczą w tym regionie. Spodziewać się więc należy raczej ograniczeń w dostępie do rynku indyjskiego zarówno jabłek, soku z nich, jak też innych produktów z Chin. Trwa też rywalizacja z Pakistanem- inną owocową potęgą w Azji. Poprawiają się relacje ze Stanami Zjednoczonymi, a one od jakiegoś czasu są naszymi sprzymierzeńcami w branży - dodaje prezes Związku Sadowników RP.
Spożycie jabłek w Indiach w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest minimalne i nawet z uwzględnieniem owoców z przydomowych, wioskowych drzew wynosi ledwie około 1 kg na jednego mieszkańca rocznie.
- Przypomnę, ze u nas to nadal ponad 10 kg rocznie. Jest więc ogromny potencjał wzrostu konsumpcji - dodaje prezes Maliszewski.
Czy jednak jest szansa, że mieszkańcy Indii wybiorą właśnie jabłka zamiast lokalnych owoców? Trudno gdybać w tej sprawie, ale prawdą jest, że jeśli nie spróbujemy, to się nie przekonamy. Być może więc właśnie hindusi polubią polskie jabłka.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|