Las poprawi nam humor

Jak poinformowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, europejskie wyniki badań mówią o tym, że ponad 7% populacji Europy cierpi na zaburzenia depresyjne. Co w takim wypadku można zalecić? - oczywiście, wypad do lasu.
SGGW przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie, nie jako przeciwieństwo braku choroby, ale jako stan zapewniający dobrostan człowieka w całościowym – społecznym, fizycznym i umysłowym wymiarze. Leczenie lasem, czy terapia lasem, a także ich pochodne jak lasoterapia, dendroterapia, naturoterapia itp. mają duży ładunek medialny wynikający z faktu, że dopiero od niedawna w Polsce na szerszą skalę mówi się o pozytywnym wpływie przyrody na dobrostan człowieka.
- Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku Profesor Krzymowska-Kostrowicka pisała o terapeutycznych właściwościach zbiorowisk leśnych, konfrontując konkretne choroby i dolegliwości głównie natury fizjologicznej z pewnymi atrybutami zbiorowisk roślinnych. Jednak obecny kierunek badań nad właściwościami regeneracyjnymi lasu nieco różni się od tych wcześniejszych dociekań. Współcześnie, rośnie znaczenie przyrody jako czynnika wspomagającego dobrostan, a nie czynnika leczącego, uzdrawiającego człowieka. W moim odczuciu stosując określenia takie jak leczenie a’priori zakładamy, że mamy do czynienia z kimś, kto wymaga pomocy, leczenia, interwencji medycznej. A przecież nie zawsze tak właśnie jest - wyjaśnia dr hab. Emilia Janeczko, prof. SGGW.
Zdaniem pani doktor, znacznie lepszym określeniem byłyby „kąpiele leśne” (oryg. z jęz. japońskiego „shinrin-yoku”).
- Obawiam się jednak, że jeszcze przez jakiś czas określenie „kąpiele leśne” będzie trudno akceptowalne w naszym środowisku naukowym, wciąż dla wielu badaczy „kąpiele leśne” są pewną „nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka. Tymczasem na całym świecie pojawiają się kolejne doniesienia o pozytywnym wpływie lasu na człowieka, publikowane w ważnych, często prestiżowych czasopismach naukowych - dodaje dr hab. Emilia Janeczko.
Jak zatem możemy sobie pomóc? Las jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku i regeneracji sił w zasadzie o każdej porze roku, jednak żeby w pełni doświadczyć jego korzystnego wpływu potrzebne będzie zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu komfortu cieplnego. Trudno mówić o pozytywnym wpływie lasu na zdrowie, jeśli jest się zmarzniętym, czy przemoczonym do suchej nitki. Ważne jest zatem, aby wybierając się do lasu zadbać o ubiór adekwatny do warunków pogodowych. Dobrze mieć przy sobie wodę, unikajmy natomiast napojów pobudzających, a także nikotyny.
- Planując wyprawę do lasu warto pomyśleć również o swoich najbliższych i wspólnie czerpać wynikające stąd korzyści. W jaki sposób najpełniej korzystać z lasu? Dotychczasowe badania w większości przypadków bazowały na dwóch typach aktywności w lesie – spacerach oraz obserwowaniu przyrody z określonego miejsca. W obu przypadkach ustalono pozytywny wpływ lasu na wybrane zmienne fizjologiczne i psychologiczne. Nasze ostanie badania pokazują, że profity wynikające ze spacerowania w lesie są bardziej wszechstronne, niż te uzyskiwane dzięki np. jeździe rowerem po lesie. Zatem chcąc uzyskać korzyści zdrowotne z pobytu w środowisku przyrodniczym wcale nie trzeba przytulać się do drzew, czy stąpać boso po mchu, wystarczy spacer i chwila wyciszenia, możemy też znaleźć dogodne dla nas miejsce i poobserwować przez dłuższą chwilę otaczającą przyrodę - podsumowuje dr hab. Emilia Janeczko z SGGW.
Źródło: SGGW
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|