KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Październik będzie suchy, ale potem...

Opublikowano 18.09.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Długoterminowa prognoza pogody to jest to, co rolnicy bardzo lubią. Choć okres jesieni i wczesnej zimy nie sprzyja pracom polowym, jednak pogoda decyduje o tym, jak przezimują uprawy i czy wiosną gleba będzie wyglądać.

Dlatego dobrze się stało, że od kilku lat Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przygotowuje eksperymentalne prognozy długoterminowe na cztery najbliższe miesiące. Dla wysiewanych ozimin są to strategiczne chwile, decydujące o przezimowaniu i jakości wiosennego startu.

Jak poinformował IMGW, w październiku w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Oznacza to więc, że warunki siewu zbóż ozimych mogą nie być optymalne. Jednak ciepłe dni mogą pozwolić na dobre plony w sadach i wygodny zbiór kukurydzy na ziarno. A co czeka nas w kolejnych miesiącach? Pomimo dużej ogólności przewidywań, trend jest widoczny: ma być dość ciepło i... mokro.

Listopad 2023

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Grudzień 2023

W całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Styczeń 2024

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W całym kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.
Jak widać zima - przynajmniej w swojej pierwszej części ma być ciepła, ale mokra - co dobrze rokuje na wiosenny start ozimin. Uwagę jednak zwraca fakt, że aż przed trzy kolejne miesiące opady mają być wyższe od średniej w poprzednich latach - czegoś takiego dawno nie było.

Czy zatem klimat się zmienia w tą stronę, że problemów z suszą będzie mniej? Przekonamy się, gdy prognozy się sprawdzą.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj