KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Październik będzie suchy, ale potem...

Opublikowano 18.09.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Długoterminowa prognoza pogody to jest to, co rolnicy bardzo lubią. Choć okres jesieni i wczesnej zimy nie sprzyja pracom polowym, jednak pogoda decyduje o tym, jak przezimują uprawy i czy wiosną gleba będzie wyglądać.

Dlatego dobrze się stało, że od kilku lat Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przygotowuje eksperymentalne prognozy długoterminowe na cztery najbliższe miesiące. Dla wysiewanych ozimin są to strategiczne chwile, decydujące o przezimowaniu i jakości wiosennego startu.

Jak poinformował IMGW, w październiku w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Oznacza to więc, że warunki siewu zbóż ozimych mogą nie być optymalne. Jednak ciepłe dni mogą pozwolić na dobre plony w sadach i wygodny zbiór kukurydzy na ziarno. A co czeka nas w kolejnych miesiącach? Pomimo dużej ogólności przewidywań, trend jest widoczny: ma być dość ciepło i... mokro.

Listopad 2023

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Grudzień 2023

W całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Styczeń 2024

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W całym kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.
Jak widać zima - przynajmniej w swojej pierwszej części ma być ciepła, ale mokra - co dobrze rokuje na wiosenny start ozimin. Uwagę jednak zwraca fakt, że aż przed trzy kolejne miesiące opady mają być wyższe od średniej w poprzednich latach - czegoś takiego dawno nie było.

Czy zatem klimat się zmienia w tą stronę, że problemów z suszą będzie mniej? Przekonamy się, gdy prognozy się sprawdzą.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO