KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Plaga ślimaków nagich? To normalne

Opublikowano 18.09.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu zauważa, że obecnie mamy do czynienia z liczniejszym pojawem ślimaków nagich, z przewagą dorosłych osobników. Eksperci informują, że wysoka liczebność ślimaków utrzyma się do końca października. 

Jak zauważają specjaliści z IOR, jest to zjawisko całkowicie naturalne o tej porze roku. 

- Z mojego doświadczenia wynika, że ślimaki masowo pojawiają się w latach, gdy jest dużo opadów, a taki właśnie jest ten rok - powiedział nam Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Nie należy więc się temu dziwić, że jest ich wyjątkowo dużo. W poprzednich latach niekoniecznie było ich mniej, ale gdy jest susza szukają miejsc wilgotnych a więc chowają się w glebie. W tym roku sporo ich jest na powierzchni. Zazwyczaj pojawiają się jednak w końcu sierpnia. W tym roku jednak wiele spraw jest opóźnionych.

Ślimaki atakują prawie wszystkie gatunki roślin uprawnych, jednak największe szkody obserwuje się w rzepaku ozimym, pszenicy ozimej, warzywach i kwiatach. Uszkadzają wszystkie organy roślin, jednak najchętniej żerują na kiełkujących nasionach, siewkach i młodych liściach. 

- Gdy jest sucho ślimaki muszą się żywić tym, co znajdą w glebie czyli najczęściej żerują na korzeniach - dodaje inżynier Węgrzyn. - Gdy opady są częstsze ślimaki mogą żerować także na naziemnych częściach upraw. To może być znaczny problem, gdyż uszkodzone przez ślimaki są osłabione i podatne na choroby grzybowe.

Najgroźniejsze dla upraw są ślimaki żerujące na kiełkach. Rośliny rzepaku ozimego niszczone są głównie w pierwszych kilku dniach po wschodach. W późniejszych stadiach rozwojowych roślin uszkodzenia w postaci wygryzionych dziur w liściach są często kompensowane przez intensywny wzrost roślin i nie są tak znaczące jak w pierwszych fazach wzrostu roślin.

Spośród kilkunastu gatunków ślimaków najgroźniejszym szkodnikiem jest pomrowik plamisty. Występuje on na terenie całego kraju. Lokalnie, duże szkody wyrządzają: zawleczony do Polski na początku lat 90 ubiegłego wieku ślinik luzytański, oraz rodzime gatunki – ślinik wielki i ślinik zmienny.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO