KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Czy wszyscy rolnicy otrzymają wsparcie?

Opublikowano 24.09.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Choć w najbliższą niedzielę odbędą się wybory do izb rolniczych, to jednak mimo upływu kadencji zarządy działają, a rolnicy nadal zwracają się do izb z prośbą o interwencję. Tak właśnie jest na Dolnym Śląsku, gdzie wielu rolników otrzymało ,,Zawiadomienia o niezałatwieniu sprawy w terminie'' w ramach wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i roślin oleistych.

Jak poinformowała Dolnośląska Izba Rolnicza, do samorządu rolniczego zgłasza się wielu rolników, którzy otrzymali takie pisma z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


- Rolnicy obawiają się, że w związku ze zmienionymi zapisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lipca 2023 roku w sprawie realizacji przez ARiMR zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, nie uzyskają płatności dotyczących wsparcia za sprzedane płody rolne - poinformował Ryszard Borys, prezes DIR.


Jak przypomina izba, zapis rozporządzenia mówi, że pomoc przyznawana jest według kolejności złożenia wniosków, do wysokości sumy kwoty środków przeznaczonych na ten cel.


- W zawiadomieniach, jakie otrzymują rolnicy, jest wyraźny zapis, że naliczana kwota pomocy przekracza wyżej wymienioną pulę środków, a decyzja w sprawie przyznania pomocy zostanie wydana do 30 listopada 2023 - dodaje prezes DIR. 


Ponieważ niepewność w tej sprawie jest duża, Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie do ministerstwa rolnictwa celem potwierdzenia, czy wręcz zapewnienia rolników, że otrzymają wsparcie.


- W imieniu rolników prosimy o podanie dokładnie kiedy zostanie dokonana zmiana zwiększająca pulę środków umożliwiających dokonywanie wypłat wszystkim rolnikom, którzy spełnili warunki - dodaje samorząd rolniczy z Dolnego Śląska. 


Zdaniem DIR sytuacja rolników jest dramatyczna i w obecnej sytuacji nie wiedzą, na co mogą liczyć, a co pozostanie w sferze obietnic.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO