KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Ostatnie dorosłe pokolenie ćmy bukszpanowej w tym roku

Opublikowano 24.09.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, ze w ostatnim tygodniu w Poznaniu i okolicach licznie wystąpiła ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Jest to najpewniej ostatnie pokolenie dorosłych motyli w tym roku. 

Ćma bukszpanowa jest w Polsce od kilkunastu lat i wiele wskazuje na to, że zadomowiła się u nas na dobre. Forma dorosła nie jest szkodliwa - szkodliwe są gąsienice, które żerują na bukszpanie i potrafią w krótkim czasi ogołocić roślinę.


- Ze złożonych jaj przez dorosłe motyle wylęgną się gąsienice, które po krótkim żerowaniu przygotują się do zimowania na roślinie pokarmowej - informują eksperci z IOR-PIB. 


Od kilku lat ciepłe jesienie powodują długie żerowanie gąsienic na krzewach. Często ich nie zauważamy od razu, bo żerowanie zaczynają od liści wewnątrz krzewu. Zjadane są najdelikatniejsze części młodych liści. Niezjedzone resztki usychają.  Pozostawione fragmenty liści obsychają. Często orientujemy się, że jest problem dopiero wtedy, gdy, oznaczymy na bukszpanach charakterystyczną ,,pajęczynę'' – a wtedy jest już za późno...


-  W celu uniknięcia uszkodzeń roślin wiosną następnego roku należy w najbliższym czasie wykonać zabieg opryskiwania (zarejestrowanymi insektycydami chemicznymi lub bakteryjnymi) ograniczający liczbę zimujących gąsienic - doradzają eksperci z Instytutu Ochrony Roślin.


Mu regularnie informujemy o kłopotach, które może spowodować ćma bukszpanowa - tym bardziej, że krzewy, którymi żywią się gąsienice są równie popularne w ogrodach miejskich jak i w ogródkach przy gospodarstwach domowych. Jeśli mamy bukszpany w ogrodzie - warto regularnie zaglądać do środka krzewu. Lustracja i monitoring pojawu szkodnika jest podstawą utrzymania w zdrowiu wszystkich roślin - także bukszpanów. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO