XX Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" rozstrzygnięty!
Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
W wydarzeniu z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa wzięło udział ponad 200 zaproszonych gości z całej Polski, w tym laureaci Konkursu wraz z rodzinami, zwycięzcy poprzednich edycji, przedstawiciele współorganizatorów oraz fundatorzy nagród. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – organizatora Konkursu reprezentowali: Prezes dr Aleksandra Hadzik oraz Zastępcy Prezesa KRUS Marek Surmacz i Jacek Paziewski.
Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik w swoim wystąpieniu oceniła, że dwudziesta rocznica jest doskonałą okazją do spojrzenia wstecz na dwie dekady, w których Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” stał się symbolem wysiłków oraz zaangażowania w kształtowanie bezpiecznych i coraz bardziej nowoczesnych gospodarstw rolnych. Jestem głęboko wzruszona i dumna widząc, jak wiele osób podjęło wyzwanie i wzięło udział w Konkursie – podkreśliła – Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” jest bardzo ważnym elementem działalności prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ponieważ skutecznie przyczynia się do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w polskich gospodarstwach rolnych – promuje zasady ochrony zdrowia i życia na wsi. Potwierdzają to statystyki: liczba wypadków zgłaszanych przez rolników w ciągu 30 lat zmniejszyła się o ponad 80%, a wskaźnik wypadkowości obniżył się z 24,6 do 8,0 wypadków na 1 000 ubezpieczonych. Odnotowaliśmy także istotny spadek liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym – z 300 do 45.
Prezes KRUS podziękowała także Laureatom oraz Uczestnikom Konkursu za zaangażowanie, pracę, determinację i innowacyjność, które stanowią inspirację dla innych – Państwa gospodarstwa to przestrzenie, w których nie tylko zbiera się plony, lecz także wdraża się nowe pomysły, metody oraz technologie, które przyczyniają się do podnoszenia standardów bezpieczeństwa i jakości życia na polskiej wsi.
Celem Konkursu, który przebiegał pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jest jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Od 2003 r. Konkurs Kasy cieszy się niesłabnącą popularnością – wzięło już w nim udział ponad 23 tysiące gospodarstw indywidualnych, w tym 1 062 w jego tegorocznej edycji. Współorganizatorami tegorocznego Konkursu byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia były AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2023 r. otrzymało gospodarstwo Państwa Jolanty i Sławomira Tupikowskich z Wólki Zdunkówki w województwie lubelskim. Rolnicy zajmują się produkcją roślinną – na 210 ha gruntów uprawiają zboża pszenicę i pszenżyto a także kukurydzę i rzepak. Państwo Tupikowscy otrzymali główną nagrodę w konkursie – ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS. Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa Danuty i Zygmunta Stromskich z Kczewa w województwie pomorskim. Miejsce trzecie, ex aequo, przyznano gospodarstwom Państwa Olgi i Tomasza Piotrowskich z Solnej w województwie dolnośląskim oraz Państwa Weroniki i Sebastiana Błachów z Bożnowa w województwie lubuskim.
Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym otrzymali Państwo Dorota i Kazimierz Dąbrowscy z Dębowca w województwie podkarpackim.
Przyznano także wyróżnienia specjalne w kategoriach:
- za organizację siedliska gospodarstwa rolnego oraz warsztatu narzędziowego Państwu Monice i Marcinowi Ciastowskim z Helenówki w województwie świętokrzyskim;
- za bezpieczne prowadzenie wielokierunkowej produkcji rolniczej Państwu Urszuli i Andrzejowi Chudaszkom z Miedźna w województwie śląskim;
- za sprawne dostosowanie gospodarstwa do zmiany profilu produkcji rolniczej Państwu Renacie i Waldemarowi Borowczykom z Mosznej w województwie opolskim.
Wyróżnienia za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali:
- Państwo Małgorzata i Leszek Olszewscy z Białowieżyna w województwie kujawsko-pomorskim;
- Pani Małgorzata Przybysz z Brysków w województwie łódzkim;
- Państwo Urszula i Józef Pielakowie z Polika w województwie mazowieckim;
- Państwo Estera i Jacek Wąwoźni z Chodnowa w województwie małopolskim;
- Państwo Małgorzata i Janusz Wielbutowie z Borkowa w województwie podlaskim;
- Państwo Joanna i Władysław Bieńkowscy z Tynwałdu w województwie warmińsko-mazurskim;
- Państwo Jadwiga i Ryszard Budowie z Wojciechowa w województwie wielkopolskim;
- Państwo Iwona i Lech Kacprzykowie z Mosiny w województwie zachodniopomorskim.
Źródło: KRUS
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|