Niskie ceny zbóż

Jak bowiem poinformowała ministra rolnictwa Krajowa Rada Izb Rolniczych, sytuacja w końcówce września na rynku kukurydzy była niezwykle niepokojąca.
- Podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy od rolników, a ceny oferowane na rynku są dramatycznie niskie, wynoszące jedynie około 300 zł za tonę kukurydzy mokrej. Tak niska cena nie tylko stanowi ogromne obciążenie finansowe dla naszych rolników, ale również zagraża ich zdolności do dalszego prowadzenia działalności rolniczej. W tej sytuacji apeluję o kontynuację programu dopłat do upraw kukurydzy, który pozwoli zrekompensować rolnikom straty wynikające z obecnych cen - poinformowała KRIR ministra rolnictwa.
Niejako w odpowiedzi na te bardzo trudne warunki skupu, Krajowa Grupa Spożywcza zapowiedziała skup kukurydzy od 2 października. Problem jednak nie dotyczy tylko kukurydzy.
- Sytuacja na rynku innych zbóż uprawianych w Polsce również jest trudna. Ceny zbóż, takich jak pszenica, żyto, i jęczmień, również pozostają na niskim poziomie, co wpływa negatywnie na dochody rolników. Dodatkowo, rynek rzepaku również boryka się z podobnymi trudnościami, co utrudnia sytuację dla producentów tych oleistych nasion - zauważa zarząd KRIR.
Samorząd rolniczy podkreśla także, że wiele podmiotów skupowych, które w zeszłym roku skupiły płody rolne od rolników po wyższych cenach, teraz boryka się z dużymi obniżkami cen na giełdach, co z kolei skutkuje znacznym spadkiem wartości ich zapasów.
- W związku z tym apelujemy o pilne uruchomienie wsparcia dla tych podmiotów, które obecnie borykają się z problemami finansowymi związanymi z zakupami na rynku rolno-spożywczym - dodaje prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|