Stonka kukurydziana wolna od bakterii patogenicznych dla roślin

Stonka kukurydziana (Diabrotica virgifera) znana jest jako wektor bakterii patogenicznych dla roślin. W laboratorium Zakładu Wirusologii i Bakteriologii IOR-PIB, dzięki współpracy ze stacją terenową IOR-PIB w Rzeszowie, wykonano badanie populacji stonki kukurydzianej z terenu południowo – wschodniej Polski (z miejscowości: Boguszyce, Łany Wielkie, Łąka, Nienadówka, Wojkowice, Krzeczowice i Kobierzyce). Chodziło o badania na obecność bakterii patogenicznych dla roślin, w szczególności na obecność Pantoea ananatis, oraz dodatkowo na obecność innych bakterii posiadających szerokie spektrum gospodarzy, takich jak np.: Pectobacterium carotovorum, Xanthomonas campestris, Pseudomonas syringae czy patogenów bardziej wyspecjalizowanych, infekujących trawy, takich jak Burkholderia andropogonis – patogenicznych dla kukurydzy.
- Badanie nie wykazało obecności bakterii patogenicznych dla roślin w próbkach stonki kukurydzianej, co jest bardzo dobrą wiadomością dla hodowców kukurydzy, ponieważ oznacza, że prawdopodobieństwo porażenia upraw kukurydzy przez bakterie w tym sezonie jest ograniczone - poinformowali eksperci z IOR-PIB.
Jak wiemy, z problemem stonki kukurydzianej na plantacjach zmagają się przede wszystkim ci, którzy uprawiają kukurydzę w monokulturze. Cykl rozrodczy stonki jest długi, tak więc tam, gdzie jest stosowany prawidłowy płodozmian problemów ze szkodnikiem jest mniej. Każda dobra wiadomość jest jednak w cenie, więc powtarzamy za ekspertami z Instytutu Ochrony Roślin: chwilowo stonka kukurydziana jest wolna od bakterii patogenicznych dla roślin.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|