"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich w Jareniówce
Koło Gospodyń Wiejskich w Jareniówce
Idea założenia Koła powstała jesienią 2021 r. W rozmowach pojawiała się tęsknota za relacjami międzyludzkimi, tańcami, po prostu byciem razem. Grupa kobiet postanowiła to zmienić i spełnić marzenia mieszkańców Jareniówki, zakładając Koło Gospodyń Wiejskich. Powstało 4 stycznia 2022 r. Grupa założycielska to 13 kobiet. Kolejnych 10 osób dołączyło w lipcu 2022 r., a w lutym 2023 r. znów 12 osób. Na dzień dzisiejszy KGW liczy 35 członków, w tym 25 kobiet i 10 mężczyzn. W Kole aktywnie działają zarówno seniorzy, jak i osoby młode wraz ze swoimi dziećmi. Logo KGW nawiązuje do tradycji wsi. Były tutaj wiśniowe sady, a ich owoce – wiśnie, były najlepsze w okolicy – opowiada Pani Alicja Stęgowska, przewodnicząca KGW.
Koło zostało zarejestrowane w ARiMR w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Dzięki temu działaniu mamy większe możliwości i możemy korzystać z wielu projektów. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu, zwykle w ostatni piątek miesiąca. Jeżeli jest taka potrzeba, to organizujemy nadzwyczajne spotkania, podczas których omawiamy bieżące sprawy. Działalność KGW w Jareniówce skupia się głównie na integracji lokalnego społeczeństwa, pobudzeniu mieszkańców do twórczego działania. Chcemy także podtrzymywać tradycje kulturowe. Skupiamy się na rozwijaniu talentów i zainteresowań oraz organizacji spotkań lokalnej społeczności. Wykonujemy również stroiki okolicznościowe. Jesteśmy też obecni podczas cyklicznych imprez w regionie, powiecie, województwie czy kraju. KGW współpracuje z kołami z terenu Gminy Jasło. Aktywnie włączamy się też w obchody świąt religijnych oraz wydarzeń kulturalno- społecznych.
Od sierpnia 2022 r. nasza działalność nabrała rozpędu. Braliśmy udział w wielu uroczystościach religijnych - m.in. Wniebowzięcie NMP - w polskiej tradycji nazywane Świętem Matki Boskiej Zielnej, dożynkach, odpustach czy w Drodze Krzyżowej na Liwocz. Angażujemy się także w lokalne inicjatywy, m.in. z okazji odsłonięcia muralu na Urzędzie Gminy upiekłyśmy 200 szt. ciasteczek. Nasze członkinie czynnie włączyły się w obchody 25-lecia działalności Caritas w parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle. Brałyśmy również udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, czy z przedstawicielem Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich - informuje Pani Alicja.
Swoimi umiejętnościami kulinarnymi mogłyśmy pochwalić się podczas konkursu Bitwa Regionów oraz Kulinarnego Turnieju Wsi Gminy Jasło w Warzycach.
Nasze panie wypiekają pyszne ciasta. Mają zdolności artystyczne. Same wiją wieniec na Święto Matki Bożej Zielnej - 15 sierpnia. Same również ozdabiają go kwiatami, zielem itp. Oryginalnie dekorują stoły przy okazji różnych spotkań np. 15 sierpnia – po poświęceniu wieńca w kościele, wszyscy zaangażowani i zapraszani goście wspólnie zasiadają do uroczystego obiadu. Podobnie z okazji Dnia Kobiet, czy nadanie imienia św. Marty Kołu.
Na spotkaniach panuje serdeczna atmosfera. Dzielimy się doświadczeniami i pomysłami. Czasem trudno wszystkie zrealizować, ale zapisujemy je, bo może przydadzą się w przyszłości. Różnica zdań nie dzieli nas, ponieważ potrafimy nawiązać wspólny język. Mamy przecież ten sam cel - działać na rzecz społeczności lokalnej. Mamy założoną grupę na Messenger, gdzie wymieniamy poglądy, uwagi, dzielimy się pomysłami. Motywujemy się wzajemnie do działania. Jeden z członków naszego Koła jest fotografem, dlatego dzięki niemu mamy wiele profesjonalnych zdjęć. W ten sposób również uwieczniamy nasze wspomnienia.
Koło Gospodyń Wiejskich na początku było dziwne dla mieszkańców. Utworzyłyśmy naszą stronę na Facebooku, co pozwala wszystkim zapoznać się z naszymi działaniami. Obecnie mieszkańcy wsi i okolic znają nasze Koło, inicjatywy i często słyszymy pochwały. Cieszymy się, że działania KGW są popierane, a mieszkańcy chętnie się angażują. Wszystko to pozytywnie wpływa na nasz wizerunek. Nawet mieszkańcy, którzy byli sceptycznie nastawieni do Koła, uważali, że nam się nie uda, zmienili zdanie i słyszymy od nich wiele komplementów - przyznaje dziś Przewodnicząca Koła.
W najbliższym czasie mamy w planach organizację Biesiady pokoleń, spotkań z seniorami, zabawy andrzejkowej i spotkań świątecznych.
Nasze Koło chce cały czas się rozwijać i kształcić, dlatego planujemy też organizację warsztatów dla członków KGW z florystyki, zdrowego odżywiania, a także pierwszej pomocy przedmedycznej. Chcemy też poznawać nasza piękną Polskę, a więc organizować wycieczki nie tylko dla członków KGW, ale również dla mieszkańców Jareniówki. Wyszukujemy programy, granty dla Kół i piszemy wnioski, aby doposażyć Koło, a także miejscowy Dom Ludowy w zaplecze kuchenne, niezbędny sprzęt, stroje.
Prowadzimy kronikę Koła, aby w ten sposób utrwalić i przekazać przyszłym pokoleniom tradycje i zwyczaje naszej wsi. Współpracujemy nie tylko z KGW w Gminie, ale również z Urzędem Gminy w Jaśle, Policją, PCK, Caritas przy parafii M.B. Częstochowskiej w Jaśle, ks. proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej, lokalnymi zakładami pracy, sołtysem wsi Jareniówka. Członkowie KGW są wolontariuszami Parafialnego Caritas i podejmują pracę charytatywną - podsumowuje Pani Alicja Stęgowska, przewodnicząca KGW.
Z czytelnikami kalendarzrolnikow.pl chcemy podzielić się przepisem na pielmieni.
PIELMIENI
Składniki
Ciasto na pierogi:
- 50 dag mąki pszennej
- 125 ml letniej wody
- 125 ml letniego mleka
- 4 łyżki oleju
- pół łyżeczki soli
- 1 jajo
Farsz:
- 500 dag mielonej wieprzowiny
- przyprawy: sól i pieprz
- szczypta czosnku granulowanego
- 150 ml bulionu
Przygotowanie:
Przesiać mąkę do miski. Dodać sól i olej. Wlać mleko oraz wodę i wyrobić ciasto. Ciasto powinno być miękkie. Gotową kulkę zawinąć w folię i odłożyć na 30 min. Mięso przyprawić, wlać bulion i wymieszać. Ciasto podzielić na 3 części. Dwa kawałki odłożyć i przykryć bawełnianą ściereczką, żeby nie wyschło. Jeden kawałek ciasta rozwałkować i wycinać okrągłe placki o średnicy 3 cm. Na środek placka nakładać po jednej łyżeczce farszu. Pierogi złożyć na pół i skleić boki. Następnie skleić końce. Tak samo wyrobić pozostałe dwie części ciasta. Pierogi umieszczać w garnku z osoloną, gotującą się wodą. Po ok 5 min od ich wypłynięcia, wyciągnąć z wody. Okrasić smażonym boczkiem, pokrojonym w kostkę. Życzymy smacznego!
Zapraszamy czytelników do odwiedzenia naszej grupy oraz strony na FB KGW Jareniówka.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|