Zastosowanie smaru w maszynach rolniczych
Stosowanie środków smarnych i olejów ma ogromne znaczenie nie tylko w naszych samochodach, ale także we wszystkich pojazdach przemysłowych. Produkty te odpowiadają za redukcję tarcia i niekiedy chłodzą pracujące komponenty układów mechanicznych. To z kolei niemal całkowicie eliminuje ryzyko zatarcia silnika czy uszkodzenia poszczególnych elementów maszyn rolniczych.
Jak doskonale wiadomo, przestoje w działaniu jakichkolwiek urządzeń mogą skutkować ogromnymi opóźnieniami. W kwestii rolnictwa ma to szczególne znaczenie, z uwagi na ograniczony czas zasiewu i zbiorów. Dlatego też, w poniższym wpisie postaramy się szerzej przedstawić środki smarne, będące niezbędnymi w branży rolniczej. Zapraszamy!
Zastosowanie smaru w maszynach rolniczych
Ciągniki, kombajny, siewniki, prasy czy rozdrabniacze – to z pozoru mocno różniące się od siebie maszyny rolnicze. Mimo różnych celów łączy je wspólna cecha, a dokładniej potrzeba stosowania środku smarnego. Taki produkt ma wpłynąć pozytywnie na wydajność ich pracy i zagwarantować niezmienne parametry przez jak najdłuższy czas użytkowania.
Producenci środków smarnych, podczas sporządzania katalogu swoich produktów, od razu wskazują ich zastosowanie. Nie ma zbytniej trudności w rozróżnieniu, który olej służy do jakich celów. Istotne jest natomiast wzięcie pod uwagę czynników fizycznych, w jakich taki środek będzie pracował. Mowa tutaj głównie o miejscu stosowania, prędkości obrotów, zakresie temperatur pracy, sposobie dozowania oraz oczywiście o rodzaju materiałów smarowanych.
Olej nie tylko dla silnika
Doskonale wiadomo, że każdy silnik potrzebuje odpowiednio dobranego oleju. Przy jego doborze zazwyczaj kierujemy się podobnymi założeniami, jak dla samochodów osobowych. Brane są więc pod uwagę czynniki dotyczące klasyfikacji jakościowej ACEA i API, bazy olejowej czy zakresu temperatur. Oprócz środków smarnych dla silników, w rolnictwie niezbędne są jeszcze dwa rodzaje: hydrauliczne oraz przekładniowe.
Niektóre sklepy rolnicze w swojej ofercie posiadają oleje Ambra, świetnie spisujące się w obu tych kwestiach. Charakterystyka pracy układów przekładni w maszynach rolniczych znacznie odbiega od tej stosowanej w osobówkach czy samochodach ciężarowych. Do maszyn w tej branży używa się chociażby dyferencjałów z tzw. „mokrymi” hamulcami oraz w pełni hydraulicznych układów przeniesienia napędu. Zapewnienie im odpowiedniej smarowności jest więc niezwykle ważne, gdyż naprawa takich konstrukcji w przypadku ich zatarcia bywa kosztowna. Zaleca się zatem stosowanie dobrze dobranych olejów uniwersalnych, których producenci na bieżąco współpracują z markami odpowiedzialnymi za projektowanie i budowę maszyn rolniczych.
Podsumowanie
Stosowanie środków smarnych i olejów jest kluczowe dla prawidłowego działania maszyn rolniczych. Produkty te pełnią ważne funkcje zapobieganiu uszkodzeniom. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego środka smarnego ważne jest uwzględnienie czynników technicznych, takich jak miejsce stosowania, prędkość obrotów, zakres temperatur pracy oraz rodzaj oleju. Służą one nie tylko do smarowania silników, ponieważ maszyny rolnicze często potrzebują specyficznych olejów, takich jak oleje hydrauliczne czy przekładniowe.
Wybór środka smarnego z pewnością nie należy do prostych czynności. Chcąc mieć pewność co do poprawności użytego produktu w swojej maszynie rolniczej, warto skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Ich rada może nakierować nas na poprawny dobór oleju Ambra, przez co znacznie dłużej będziemy mogli cieszyć się poprawnością pracy wszystkich maszyn rolniczych.