Choroby płuc – jak ich uniknąć?
Choroby płuc
W każdej godzinie z powodu chorób płuc umiera 23 Europejczyków – takie liczby znajdziemy w europejskich statystykach. Schorzenia, które zagrażają naszym płucom można podzielić, ze względu na ich genezę na kilka grup: nowotworowe, naczyniowe oraz zapalne. Szczegółowego ich rozpoznania nie da się przeprowadzić bez udziału specjalisty, co więcej pacjenci bardzo często nie są świadomi, że cokolwiek im dolega. Niektóre z chorób układu oddechowego nie objawiają się bólem, objawy innych bardzo często przypominają błahe dolegliwości (tak jest na przykład w przypadku zapalenia płuc, które często jest powikłaniem mniej groźnych chorób). Dlatego bardzo ważna jest rola regularnych badań profilaktycznych, o czym napiszemy jeszcze w dalszej części artykułu.
O czym powinniśmy pamiętać dbając o kondycję naszych płuc i układu oddechowego?
1. Ruch i sport
Regularne uprawianie sportu korzystnie wpływa na pojemność i wydajność naszych płuc. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa także na naszą sylwetkę i wagę a to z kolei pozwala zmniejszyć ryzyko obciążenia płuc.
2. Dieta
Niezdrowe odżywianie i nadużywanie alkoholu należą do najczęstszych przyczyn zapalenia płuc. Opublikowane w piśmie medycznym „Thorax” wyniki badań francuskich naukowców wskazują, że korzystne oddziaływanie w profilaktyce chorób (obniżenie ryzyka nawet o 50%) układu oddechowego (i nie tylko) ma tzw. dieta śródziemnomorska, która obfituje w warzywa, owoce, potrawy zbożowe, ryby i oliwę.
3. Unikanie papierosów i innych szkodliwych substancji
To, że dbając o swoje płuca nie powinniśmy palić papierosów a nawet przebywać w otoczeniu osób palących brzmi już jak truizm. Punktu tego nie może jednak zabraknąć, gdy mowa o chorobach płuc i układu oddechowego. Unikać powinniśmy również przebywania w zanieczyszczonych pomieszczeniach
4. Okresowe badania
Nawet jeżeli sumiennie przestrzegamy wszystkich zasad profilaktyki, nie powinniśmy zapominać o okresowych badaniach. Specjaliści zachęcają do systematycznego przeprowadzania okresowych badań spirometrycznych. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób na sprawdzenie w jakiej kondycji są nasze płuca.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |