KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Nieznany nieśplik japoński - udaje się za południową granicą

Opublikowano 30.11.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
To drzewo jako ostatnie wydaje owoce w naszym klimacie, ale u nas jest prawie całkowicie nieznane. Nieśplik japoński doskonale udaje się tuż poza południową granicą Polski. U nas coraz częściej możemy spotkać przetwory z nieśplika. Czy warto ich spróbować?

Wikipedia podaje, że nieśplik gatunek drzew z rodziny różowatych rosnący naturalnie w południowo-wschodnich Chinach. W polskiej literaturze określany również nazwami: miszpelnik japoński, groniweł japoński i kosmatka japońska. W handlu czasem znany pod nazwą lokwat lub szesek. W Polsce nie jest uprawiany, sporadycznie można spotkać przetwory z owoców i preparaty lecznicze.


Na Słowacji i na Węgrzech nieśplik jest coraz bardziej popularny. W tej chwili trwają tam zbiory owoców nieśplika. Owoc dojrzały po zbiorze jest nadal niejadalny, ale szybko mięknie, wygląda na brudny i staje się bardzo smaczny. Owoc jest niewielki, najczęściej nie przekracza 5 cm, jest okrągły lub w kształcie gruszki.


Literatura podaje, że drzewo znosi mrozy do nawet -10 stopni Celsjusza, ale kwiaty są całkowicie nieodporne na przymrozki. Nieśplik lubi słońce i najlepiej rośnie tam, gdzie jest ciepło. Jeśli chodzi o glebę - nieśplik nie jest wymagający. 


Nieśplik rosnąc może na podkładce jabłoni - sam jest spokrewniony z tym gatunkiem drzew owocowych. Jak każdy owoc zawiera przede wszystkim cukry proste (fruktozę i glukozę) oraz witaminę A, witaminy z grupy B i związki mineralne. Uznawany jest za owoc niskokaloryczny i wspierający zdrowie.


W Chinach używano nieśplika jako owocu działającego przeciwzapalnie i wykrztuśnie - jako syrop na kaszel. Wspierające zdrowie właściwości mają także liście i kwiaty. Z powodu małej odporności na mrozy uprawa nieśplika w naszych warunkach jest trudna, ale... gdy spotkamy owoce lub przetwory z owoców zwanych lokwat, nesperas lub nieśplik to przekonajmy się sami, jak smakuje. Owoce mogą być spożywane na surowo, ale pyszne są także kompoty, musy i galaretki. Gdy nadarzy się okazja - warto spróbować!

POWIĄZANE TEMATY:nieśplik
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO