Naturalne sposoby na walkę z przeziębieniem
Nieprzespane noce to udręka dla wszystkich, więc warto się przed nimi chronić. Napary z miętą pieprzową, sok z czarnego bzu czy sok z malin są niezastąpione podczas przeziębienia, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Żurawina, która jest bogata w witaminę C, zapobiega infekcjom i wzmacnia nasz organizm, co chroni przed chorobami. Cynamon również świetnie działa w leczeniu przeziębienia, bo ma działania dezynfekujące, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
napój imbirowy
Napar z liści mięty pieprzowej
Przygotowanie: napar sporządza się z 1 łyżeczki suszonych liści mięty i zalewa szklanką (250 ml) gorącej wody. Zaleca się pić od 2–5 filiżanek dziennie.
Syrop z czosnku i cytryn
Składniki: 2–3 główki czosnku, 2–3 cytryny, 5 łyżek miodu, szklanka wody.
Przygotowanie: czosnek obrać, a następnie przepuścić przez praskę. Z cytryn wycisnąć sok i odcedzić usuwając pestki, wymieszać czosnek z sokiem z cytryn. Dodać miód i ponownie wymieszać, po jakimś czasie dolać wodę i znów wymieszać. Zlać do butelki i odstawić na 24 godziny w ciemne, chłodne miejsce, po tym czasie przelać syrop do butelki i przechowywać w lodówce.
Mieszanka malinowo-ziołowa
Przygotowanie: do przygotowania mikstury niezbędne będą takie zioła jak: korzeń babki lancetowej oraz kwiat czarnego bzu. Do naczynia należy wsypać po 2 łyżeczki każdego z ziół, następnie zalać wrzącą wodą i odstawić do zaparzenia. Optymalny czas zaparzania to ok. 15 minut. Po tym czasie należy przecedzić wywar i dolać ok. 1/3 szklanki soku malinowego, dokładnie wymieszać i syrop jest gotowy do spożycia. Tak przygotowany wywar należy pić 3 razy dziennie po posiłku w ilości 1/3 szklanki.
Herbatka lipowo-miodowa
Przygotowanie: do szklanki należy nasypać dwie łyżeczki kwiatów lipy i zalać to wrzącą wodą. Pozostawić do zaparzenia na ok. 10 minut. Po tym czasie do naparu dodać dwie łyżki miodu i wymieszać.
Napar z liści malin
Przygotowanie: 1 łyżeczkę suszonych liści zalać filiżanką (150 ml) gorącej wody, przykryć i pozostawić na kilka minut. Zaleca się pić 1 filiżankę dziennie.
Napój imbirowy
Przygotowanie: napój imbirowy bardzo dobrze działa na katar. A jego przyrządzenie jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczą trzy plasterki obranego korzenia imbiru. Zalać imbir szklanką wrzącej wody i ogrzewać na małym ogniu około 15 minut. Po tym czasie lekko wystudzić specyfik i dodać łyżkę miodu.
Herbata z imbirem i cynamonem
Składniki: 3 łyżeczki czarnej herbaty liściastej, 500 ml wody, 1 laska cynamonu, 1 łyżeczka kurkumy, 3 plasterki cytryny, około 3 cm obranego korzenia imbiru, 2 łyżki miodu.
Przygotowanie: do zaparzacza do herbaty wsypać liście czarnej herbaty. Odmierzyć 1 łyżeczkę kurkumy, dodać do zaparzacza wraz z laską cynamonu. Zagotować wodę, odczekać 3 minuty, po czym zalać powyższą mieszankę. Kolejno dodać obrany i starty na tarce imbir, plasterki cytryny oraz miód. Wymieszać. Poczekać kilka minut, aż napar nabierze intensywnego koloru.
Nalewka imbirowa na przeziębienie (bez alkoholu)
Cytrynę wycisnąć, a świeży imbir pokroić w cienkie plasterki, następnie wrzucić wszystko do słoika i zalać szklanką miodu. Po 3 dniach nalewka jest gotowa. Smaczna, zdrowa i bezalkoholowa, a co najważniejsze bez obaw można ją podawać dzieciom i dorosłym.
Karolina Fejdowska
"Wieś Kujawsko-Pomorska", listopad 2023 r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do niego tutaj
|