KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Jak rozwiązać problem importu ukraińskich towarów do Polski?

Opublikowano 14.01.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Podczas posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca jednym z najważniejszych tematu była sprawa importu produktów rolnych z Ukrainy. Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych reprezentował Marcin Gryn, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Podczas debaty podkreślono rolę rolnictwa, nie tylko w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ale także jako źródła utrzymania rodzin rolniczych, które zarządzają i prowadzą gospodarstwa w Unii Europejskiej. 

W Europie najbardziej popularne są gospodarstwa rodzinne i należy zadbać o ich przyszłość. Jeżeli nie zostanie to zapewnione tradycyjne rodzinne gospodarstwa będą zamierać, na koszt powstawania koncernów i gigantów wzorem tych działających na Ukrainie.


Jak informuje Federacja, istotnym tematem debaty były kwestie ukraińskie. Zdaniem polskiego eksperta UE w zbyt małym stopniu skupiła się na rozwiązaniu jednego z najistotniejszych obecnie problemów producentów zbóż, jakim jest integracja rynku europejskiego i ukraińskiego. 


– Uważam, że istotną kwestią, którą powinniśmy podnieść jest kryzys związany z wojną toczącą się na Ukrainie. Polscy rolnicy zaangażowali się w pomoc wschodnim sąsiadom, natomiast krzywdzące dla rolników zarówno polskich jak i pozostałych krajów przyfrontowych, jest pozywanie ich przez władze ukraińskie do instytucji UE pod zarzutem utrudniania tranzytu zbóż ukraińskich – powiedział podczas posiedzenia Marcin Gryn ekspert FBZPR.


Wiceprezes PZPRZ stwierdza także, że w ramach grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca powinniśmy zająć stanowisko, które pomoże w modernizacji infrastruktury portowej oraz eksportowej, aby pomóc rolnikom ukraińskim w sprzedaży zbóż na rynki światowe. 


- Ale tak aby nie ucierpieli przy tym rolnicy z innych krajów. Uważam, że nasza pomoc będzie możliwa tylko i wyłącznie w przypadku, jeśli sami nie będziemy potrzebować pomocy. Najważniejsza jest bowiem zasada bezpieczeństwa ratownika. Uważam, że gwałtowny napływ i wzrostu udziału zbóż ukraińskich na rynku europejskim jest najpoważniejszym problem z jakim muszą mierzyć się europejscy rolnicy, a konflikt pomiędzy rolnikami europejskimi, a ukraińskimi niepotrzebnie narasta. Powinniśmy pracować nad rozwiązaniami przyszłościowymi, które będą integrować nasze rynki zbóż, a nie rodzić konflikt interesów, jak dzieje się w roku obecnym - dodaje Marcin Gryn.


Jak bardzo istotny jest to problem widać po danych z Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oficjalne dane mówią, że ceny monitorowanych przez ministerstwo zbóż w na koniec 2023 roku były niższe o ponad 30% niż w końcówce roku 2022. Smutny rekord padł w cenach żyta, które na koniec 2023 roku było o 46% tańsze niż przed rokiem.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj