KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Poznaj 3 powody, dla których warto stosować obornik granulowany!

Opublikowano 25.01.2024 r.
Nawożenie jest niezwykle ważnym zabiegiem zarówno w rolnictwie, jak i amatorskiej uprawie warzyw, krzewów i roślin ozdobnych. Rynek oferuje mnóstwo preparatów dokarmiających, zarówno mineralnych, jak i naturalnych. Jedną z ciekawszych propozycji, która zdobywa coraz większą popularność wśród ogrodników i rolników, jest obornik granulowany. Dlaczego warto go stosować? Czytaj dalej i poznaj 3 najważniejsze zalety tego rozwiązania!

 

1. Obornik granulowany – bogactwo składników odżywczych

Obornik granulowany to w 100% naturalny nawóz – występuje w formie niewielkich, skoncentrowanych granulek. Właściwościami przypomina świeży obornik, jednak jest pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, nasion chwastów czy larw. Formuła jest czysta i bogata w niezbędne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor, potas, wapń czy żelazo. W składzie obornika granulowanego znajdziesz też pożyteczne bakterie glebowe, które poprawiają jakość podłoża. Obornik granulowany przyczynia się też do powstawania próchnicy. Tym samym poprawia się żyzność, struktura podłoża i jego urodzajność.

2. Wygodna aplikacja i bezproblemowe przechowywanie

Obornik granulowany ma formę niewielkich granulek. W takiej postaci jest łatwy w aplikacji. Można stosować go na wiele sposobów – posypowo, punktowo lub jako płynny nawóz po uprzednim rozpuszczeniu go w wodzie. Przygotowanie roztworu jest bardzo proste – wystarczy zalać go zimną wodą i pozostawić na około 14 dni. Następnie należy wymieszać zawiesinę i podlać nią rośliny.

Obornik w formie granulatu jest też łatwiejszy w przechowywaniu niż świeży nawóz. Przede wszystkim nie wydziela przykrego zapachu i zajmuje relatywnie mało miejsca. To zasługa skoncentrowanej formuły i mniejszej objętości. Co ważne, prawidłowo przechowywany zachowuje swoje właściwości przez około 3 lata.

3. Łatwa dostępność

Obornik jest nawozem ekologicznym. Świeży nawóz składa się z odchodów zwierząt gospodarskich i ściółki. W tej postaci jest jednak dość trudno dostępny. Chcąc korzystać z jego właściwości, należy go samodzielnie wyprodukować lub kupić go od hodowcy. Transport świeżego nawozu jest dość problematyczny, choćby z uwagi na przykry zapach i dużą objętość. Na szczęście obornik granulowany jest łatwiej dostępny. Znajdziesz go np. w e-sklepie Nova Minerals, w wielu wariantach i pojemnościach. Granulat jest w pełni naturalny i może być stosowany pod niemal każdą uprawę. Z jego aplikacją i dawkowaniem bez problemu poradzą sobie zarówno doświadczeni ogrodnicy, jak i amatorzy.


materiał partnera

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO