KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Planujesz warzywnik na balkonie? Sprawdź, jak się do tego przygotować

Opublikowano 25.01.2024 r.
Świeże warzywa i zioła to nie luksus zarezerwowany tylko dla posiadaczy ogrodu. Wystarczy nawet bardzo mały balkon, aby móc stworzyć swój osobisty warzywnik! Jak to zrobić? Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce oraz jak dobrać właściwą ziemię ogrodową dla konkretnych rodzajów roślin. Sposobów na warzywnik jest wiele – od skrzyń po stojące kilkustopniowe konstrukcje. Co wybrać i jak się do tego przygotować?

 

Świeże warzywa i zioła to nie luksus zarezerwowany tylko dla posiadaczy ogrodu. Wystarczy nawet bardzo mały balkon, aby móc stworzyć swój osobisty warzywnik! Jak to zrobić? Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce oraz jak dobrać właściwą ziemię ogrodową dla konkretnych rodzajów roślin. Sposobów na warzywnik jest wiele – od skrzyń po stojące kilkustopniowe konstrukcje. Co wybrać i jak się do tego przygotować?

 

 

Dlaczego warto stworzyć na swoim balkonie warzywnik?

Stworzenie warzywnika na balkonie to świetny sposób na łatwy i szybki dostęp do świeżych warzyw, owoców oraz ziół, a także pomysł na miłe spędzenie wolnego czasu. Jest to również krok w kierunku bardziej ekologicznego stylu życia. W ten sposób można bowiem zmniejszyć liczbę zakupionych produktów oraz wygenerowanych odpadów. Pielęgnacja własnego warzywnika na balkonie to doskonały pomysł na relaks na świeżym powietrzu. Może stać się zajęciem, pozwalającym oderwać się od problemów dnia codziennego. Dodatkową zaletą warzywnika jest fakt, że do jego pielęgnowania można zaprosić dzieci, dla których będzie to ciekawe, dodatkowe zajęcie.

 

 

 

Odpowiednie miejsce to podstawa

Wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy podczas zakładania swojego warzywnika. Warzywa i zioła mają różne wymagania co do ilości światła. Na słonecznym balkonie świetnie poradzą sobie rośliny takie jak pomidory, papryka, ogórki czy zioła śródziemnomorskie (rozmaryn, tymianek). W przypadku balkonów zacienionych lepszym wyborem będą rośliny tolerujące brak intensywnego nasłonecznienia np. sałata, szpinak czy mięta.

 

Ważne jest, aby dostosować wybór roślin do warunków panujących na balkonie, ponieważ brak lub nadmiar nasłonecznienia, mogą wpłynąć znacząco na ich kondycję. Warto pamiętać, że niektóre rośliny szczególnie wymagają zacienienia, ponieważ zbyt duża ilość promieni słonecznych może powodować poparzenia i występowanie chorób.

 

 

Jak dobrać odpowiednią ziemię ogrodową do roślin na balkonie?

W wielu przypadkach odpowiednim wyborem będzie ziemia uniwersalna, ale warto pamiętać o tym, że niektóre gatunki mają specyficzne wymagania. Warzywa, takie jak pomidory czy papryka, potrzebują żyznej, bogatej w składniki odżywcze gleby. Idealna będzie dla nich ziemia przeznaczona do warzyw. Decydując się natomiast na zwykłą ziemię ogrodową, warto wzbogacić ją dodatkowo kompostem lub obornikiem. Zioła natomiast zdecydowanie preferują lekką, przepuszczalną glebę. Substrat tego typu jest często lżejszy i mniej żyzny, co zapobiega nadmiernemu zawilgoceniu.

 

 

Warzywnik na balkonie gotowy czy zrobiony własnoręcznie?

Zrobienie własnoręcznie warzywnika jest bardzo proste. Nawet na małym balkonie można stworzyć własny, zielony kącik. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są warzywniki w formie skrzyni lub modele stojące. Szybkim sposobem jest zakup gotowych modeli, ale równie dobrze można je stworzyć samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w deski, młotek i gwoździe.

 

Warzywnik w formie skrzyni

Warzywnik w formie skrzyni to idealne rozwiązanie dla osób posiadających ograniczoną przestrzeń na balkonie. Można kupić gotowe modele lub zrobić je samodzielnie z desek, lub palet. O czym przede wszystkim warto pamiętać? Najważniejsze jest, aby skrzynia miała odpowiednie otwory drenażowe i była wyłożona agrowłókniną, co zapewni prawidłowy odpływ wody. Dno warto wypełnić warstwą drenażową z keramzytu lub żwiru. Na koniec pozostaje dodać odpowiednią ziemię ogrodową i gotowe!

 

 

Warzywnik stojący

Alternatywą dla skrzyni jest warzywnik stojący, który może być wykonany z drewna, metalu lub plastiku. Dostępne są gotowe konstrukcje, ale można również wykonać własną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Warzywnik stojący jest idealny dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń na balkonie. Pozwala na uprawę większej liczby roślin na małej powierzchni. Projektując własny warzywnik stojący, należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie półek. Muszą umożliwiać swobodny dopływ światła do wszystkich roślin. Wśród gotowych opcji tego typu znaleźć można modele typu drabinka lub takie, które przypominają regał – te najczęściej mocuje się do ściany.

 

 

O czym jeszcze pamiętać, planując warzywnik na balkonie?

Planując warzywnik na balkonie, należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach, które zapewnią sukces uprawie. Niezbędna jest właściwa pielęgnacja roślin – regularne podlewanie, zapewnienie odpowiedniej ilości światła i ochrona przed szkodnikami to podstawa. Kolejnym ważnym elementem jest wybór odpowiedniego czasu siewu, który różni się w zależności od rodzaju rośliny. Niektóre warzywa i zioła najlepiej siać na wiosnę, inne latem. Równie istotne jest odpowiednie nawożenie, które dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych do wzrostu. Należy używać preparatów dostosowanych do potrzeb konkretnych roślin – zioła będą wymagały innego nawożenia niż warzywa.

 

Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, można z powodzeniem najpierw zaplanować, a następnie stworzyć idealny warzywnik na swoim balkonie.

materiał partnera

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO