KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Agrofagi... budzą się w lutym!

Opublikowano 16.02.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Termiczna wiosna powoduje, że już w lutym na polach można znaleźć pierwsze agrofagi. Eksperci z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu poinformowali o pierwszych aktywnych szkodnikach upraw już w dniu 10 lutego 2024 roku. Oczywiście pierwsze pojawiły się... chowacze.

- Temperatura powyżej 10 st. C i słoneczna pogoda w okolicach Kórnika (wielkopolskie) były przyczyną uaktywniania się niektórych, zimujących owadów. Intensywnie latały chrząszcze z rodziny kusakowatych, plugi (owady pożyteczne) oraz chowacz czterozębny i granatek (szkodniki). Ostatnie dwa gatunki lądowały na żółtych materiałach. Zaobserwowano łącznie kilkadziesiąt osobników chowaczy - poinformowali eksperci z Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w IOR-PIB w Poznaniu.

Jak widać nietypowy luty spowodował, że wyjątkowo wcześnie w tym roku pojawiły się pierwsze szkodniki. Chowaczy naszym Czytelnikom przedstawiać nie trzeba. To szkodniki łodygowe rzepaku, które mogą doprowadzić do sporych strat. Zazwyczaj jednak problemy z chowaczami zaczynają się w końcówce marca, czy nawet na początku kwietnia. W tym roku, jeśli druga połowa lutego okaże się równie ciepła jak pierwsza - monitoring upraw trzeba będzie podjąć znacznie wcześniej.

Chowacz czterozębny ma długość 2,5–3 mm, jest brązowy z szarozielonym odcieniem. Na górnej stronie między pokrywami przy przedpleczu ma jasną plamkę, która jest zasadniczą cechą odróżniająca ten gatunek chowacza od innych. Chowacz czterozębny zimuje w ściółce liściastej lub iglastej oraz w glebie na głębokości do 8 cm. Pojawia się na polach rzepaku o kilka dni później niż chowacz brukwiaczek, o którym jednak na razie eksperci z Instytutu Ochrony Roślin nie wspominają.

Pamiętajmy jednak, że monitoring upraw należy prowadzić nie zgodnie z kalendarzem, a zgodnie z utrzymującą się pogodą. Weźmy więc pod uwagę, że być może w tym roku żółte naczynia trzeba będzie wystawić wcześniej.
 

POWIĄZANE TEMATY:agrofagichowacze
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO