KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Wiosna będzie... mokra?

Opublikowano 17.02.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Duża ilość opadów na najbliższe miesiące zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prawie zawsze tak prognoza ucieszyłaby rolników, ale w tym roku opadów jest dużo. Rolnicy z wielu regionów zauważają, że gleba jest tak przesiąknięta wodą, że więcej już nie jest w stanie wchłonąć, a na polach robią się zastoiska. Może więc wiosenne ciepło ogrzeje nasączoną opadami glebę.

Pogoda - to od niej w dużej mierze zależy nie tylko wysokość plonów, ale także odporność upraw na choroby i dawki niezbędnych nawozów. Ciepły luty spowodował, ze w większości kraju można było rozpocząć nawożenie azotem nawet w pierwszej połowie miesiąca. Przez kilka dni mieliśmy termiczną wiosną i oziminy w większości Polski ruszyły. Problemem jest to, że na polach są zastoiska wody, sprzyjające chorobom powodowanym przez grzyby.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę na wiosenne miesiące od marca do czerwca. Sprawdźmy, czego możemy oczekiwać w najbliższych miesiącach.

Marzec 2024 - W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej, na południu możliwa suma powyżej normy wieloletniej.

Kwiecień 2024 - W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Maj 2024 - W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Czerwiec 2024 - W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Prognoza jest niezbyt korzystna. Zapowiadany chłodny kwiecień z duża ilością opadów może oznaczać zwiększoną potrzebę zadbania o zdrowie upraw i może opóźnić wysiewy upraw jarych. Maj w normie wskazywać może brak kłopotów z wysianiem kukurydzy w optymalnym terminie i jest to dobra wiadomość. Ciepły i wilgotny czerwiec może być doskonałym miesiącem budującym plon zbóż i rzepaku, ale przy nadmiernej ilości opadów może też oznaczać kłopoty. Być może jednak odchylenia od normy nie będą duże i wiosna pomoże rolnikom zebrać w tym roku znakomite plony. 
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj