Wątpliwości w sprawie czynszów dzierżawnych

W tej sprawie interweniuje Izba Rolnicza w Opolu, która zwróciła się w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2749) do oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu z prośbą o przedstawienie interpretacji dotyczącej naliczania czynszów dzierżawnych dla umów zawartych przed wejściem w życie rozporządzenia tj. przed I stycznia 2024 r.
- W imieniu rolników zaniepokojonych wprowadzonymi zmianami prosimy o informację czy rozporządzenie dotyczy tylko umów nowo zawieranych lub czy KOWR będzie stosował aneksy do zawartych wcześniej umów - pyta Marek Froelich, prezes Izby.
KOWR w Opolu wyjaśnił, że aktualnie regulacja prawna wynika z ustawy z dnia 13.07.2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1933) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20.12.2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. 2023 poz. 2749).
- Zgodnie z postanowieniami tych aktów, które weszły w życie z dniem 01.01.2024 r. należność z tytułu czynszu dzierżawnego obliczana jest jako równowartość pieniężną określonej ilości pszenicy, której cena ustalana jest na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin zapłaty czynszu dzierżawnego - poinformował dyrektor KOWR w Opolu. - Przedmiotowa cena skupu pszenicy za jedenaście kwartałów określana jest przez Prezesa GUS w obwieszczeniu ogłaszanym w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski, w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza kalendarzowego. Aktualnie średnia krajowa cena skupu pszenicy za okres Il kwartałów poprzedzających I półrocze 2024 r. wynosi 117,34 zł za 1 dt.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Opolu wyjaśnił także, że aktualnie obowiązujący od sposób wyliczenia czynszu dzierżawnego będzie stosowany zarówno do umów dzierżaw nowo zawieranych jak i umów już funkcjonujących. Przepisy są jednakowe w całym kraju, więc wyjaśnienia opolskiego KOWT mogą przydać się także innym rolnikom.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|