KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Proces produkcji pelletów drzewnych – najważniejsze informacje

Opublikowano 01.03.2024 r.
Pellet drzewny to coraz popularniejszy rodzaj opału – jest wydajny, nie brudzi, a przy tym jest przyjazny dla środowiska. Warto się nim zainteresować zwłaszcza gdy coraz więcej województw wprowadza zakaz palenia w kotłach na węgiel niespełniających wymaganych norm. Czym jest pellet drzewny i jak wygląda proces jego produkcji? Przedstawimy poniżej!

 

Pellet drzewny to coraz popularniejszy rodzaj opału – jest wydajny, nie brudzi, a przy tym jest przyjazny dla środowiska. Warto się nim zainteresować zwłaszcza gdy coraz więcej województw wprowadza zakaz palenia w kotłach na węgiel niespełniających wymaganych norm. Czym jest pellet drzewny i jak wygląda proces jego produkcji? Przedstawimy poniżej!

Czym jest pellet drzewny?

Pellet drzewny to opał powstający z produktów ubocznych wytworzonych podczas produkcji różnych elementów drewnianych, takich jak deski, łaty czy kantówki. Oznacza to, że pellety powstają przede wszystkim z trocin oraz wiór drzewnych o drobnej frakcji. Dzięki temu nie ma konieczności ścinania drzew ani wykorzystywania drewna, z którego można by wytworzyć inne wyroby. Produkcja pelletu drzewnego pozwala zatem żyć w zgodzie z zasadą zero waste i nie marnować żadnej części wartościowego surowca.

Jak powstaje pellet drzewny?

Produkcję pelletu drzewnego można podzielić na kilka niezbędnych etapów. Przekonajmy się, jak z wiórów i trocin powstaje gotowy opał.

Suszenie surowców

Najpierw przystępuje się do suszenia trocin i wiór – surowce o wilgotności przekraczającej 10% nie nadają się bowiem do wytworzenia dobrej jakości pelletu. Z tego powodu te produkty przetworzenia drewna trafiają do suszarni, gdzie ich wilgotność zostaje obniżona do maksymalnie 9-10%. Warto wiedzieć, że trociny i wióry nie powinny być także zbyt suche – gdy ich wilgotność wynosi mniej niż 6% są trudne do sklejenia podczas peletowania.

Mielenie surowców

Do wytworzenia pelletu drzewnego potrzebne są bardzo drobne wióry i trociny. Niestety zdarza się, że ich frakcja (czyli średnica) przekracza 6 mm. Dlatego wszystkie wykorzystywane surowce poddaje się mieleniu w młynie bijakowym zaraz po ich wysuszeniu. To niezwykle ważny etap produkcji, gdyż trociny o zbyt dużej frakcji mogłyby negatywnie wpłynąć na efektywność prasowania, a poprzez to na jakość pelletu.

Peletowanie

Na tym etapie odpowiednio przygotowane surowce są wprowadzane do peleciarek, czyli specjalnych maszyn, które prasują dostarczane trociny i wióry pod wpływem wysokiego ciśnienia. W takich granulatorach (tzw. peleciarkach), znajdują się matryce z otworami o różnej średnicy, co pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju pelletów. To właśnie przez takie matryce przepuszczane są surowce, co skutkuje charakterystycznym kształtem tego rodzaju opału.

Podczas przygotowywania pelletu drzewnego nie wykorzystuje się żadnych nienaturalnych klejów – jedynym lepiszczem jest naturalnie występująca w drewnie lignina. Pod wpływem wysokiej temperatury skleja ona drobinki drewna, dzięki czemu powstają dobrze znane granulki pelletu.

Chłodzenie

Podczas etapu peletowania wykorzystuje się wysokie ciśnienie i temperaturę, przez co wytworzone pellety również cechują się wysoką temperaturą. Koniecznie należy je zatem ochłodzić. Proces chłodzenia odbywa się w kalibratorach-chłodnicach, które jednocześnie przesiewają wytworzony pellet.

Kontrola jakości

Po wytworzeniu pelletu drzewnego (https://www.biomasapartner.pl/c/pellet-drzewny,104) trzeba sprawdzić jego jakość. To szczególnie ważne w przypadku pelletów certyfikowanych, które muszą spełniać określone wymagania. Na tym etapie ocenia się, czy wyprodukowany pellet cechuje się odpowiednią wilgotnością oraz gęstością.

Pakowanie

Gdy jakość granulek zostanie zaakceptowana, można przejść do pakowania pelletu. Opał ten najczęściej sprzedawany jest w 15-kilogramowych workach albo big-bagach mieszczących 1 tonę opału. Aby napełnić worki pelletem, stosuje się maszyny nazywane wagopakowarkami albo wagoworkownicami. Z ich pomocą można precyzyjnie określić ilość produktu, który trafi do każdego z worków. Tak przygotowany pellet drzewny może już trafić do klientów.

Jak rozpoznać dobrej jakości pellet drzewny?

Pellet drzewny staje się coraz popularniejszy, co sprawia, że na rynku pojawia się również coraz więcej jego producentów. Jednak nie każdy pellet będzie wyróżniał się tą samą jakością. Jak zatem rozpoznać wysokiej jakości opał, który nie uszkodzi pieca, a także będzie najbardziej wydajny?

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na jego oznaczenia – pellety mogą otrzymać certyfikat, który będzie gwarancją ich jakości. Najpopularniejszym z nich jest ENplus występujący w dwóch wersjach – A1 oraz A2. Certyfikat ENplus A1 potwierdza, że opał został wyprodukowany wyłącznie z najlepszej jakości surowców i idealnie nadaje się do stosowania w domowych piecach i kominkach. Natomiast certyfikat ENplus A2 otrzymują pellety o nieco niższej jakości, zawierające większą ilość popiołu, przez co będą odpowiednim rozwiązaniem dla kotłów o dużej mocy stosowanych np. w obiektach użyteczności publicznej.

Dlaczego warto wybrać wysokiej jakości pellet drzewny?

Certyfikowany, wysokiej jakości pellet drzewny to wydajny produkt, który zapewni duże ilości ciepła przy niewielkim zużyciu opału – wszystko dlatego, że minimalna wartość opałowa takiego pelletu wynosi 16,5 MJ/kg. Co więcej, wybierając pellet z certyfikatem, nie ryzykuje się uszkodzeniem pieca. To także dobra opcja dla osób, którym dobro środowiska nie jest obojętne – czysty pellet nie wprowadzi do powietrza żadnych zanieczyszczeń.

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO