Jakie nawozy będą potrzebne Twoim uprawom?
Czy nawożenie jest konieczne?
Tak, odpowiednie nawozy są niezbędne, niezależnie od tego, czy uprawiasz jedynie małe poletko przydomowe, czy prowadzisz wielkoskalowe gospodarstwo rolne. W każdym przypadku pozyskujesz bowiem plony, co oznacza, że usuwasz z gleby substancje odżywcze i ulega ona wyjałowieniu. Stosując odpowiednie nawozy jesteś jednak w stanie uzupełniać ubytki, a w rezultacie cieszyć się obfitymi plonami z tej samej ziemi przez długi czas.
Jakie nawozy wybrać - doglebowe czy dolistne?
Zastanawiasz się, czy korzystać z nawozów w postaci granulek, mieszanych z ziemią, czy w formie oprysków? Kiedy tylko możesz, wykorzystuj nawozy posypowe – dzięki nim możesz odpowiednio wcześniej przygotować glebę, ich działanie jest długotrwałe i odporne na warunki atmosferyczne, a ponadto lepiej przenikają one w głąb, zwiększając dostępność składników odżywczych na całej długości korzeni roślin. Jeśli jednak rośliny wymagają wsparcia w trakcie okresu wegetacji (gdy są już duże i rosną blisko siebie), nawozy w formie oprysku lub wmieszane w system nawadniania sprawdzą się świetnie jako pomoc doraźna.
Najważniejsze pierwiastki – azot, fosfor i potas
Jakie nawozy będą potrzebne? Oczywiście bogate w pierwiastki chemiczne niezbędne dla rozkwitu - azot, fosfor oraz potas. Pierwszy z nich, azot, konieczny jest, by zapobiec karłowaceniu roślin. Odpowiada za plonowanie, więc dzięki niemu wydatnie zwiększysz dochody ze swoich upraw. Drugi, fosfor, to składnik zapewniający wysoką jakość uzyskiwanych plonów; ponadto pomaga roślinom w procesach wchłaniania azotu. Potas natomiast zapewni im dodatkową odporność na mróz, suszę oraz choroby. W dobrych sklepach, np. eAgro.pl, znajdziesz zarówno nawozy koncentrujące się na jednym, konkretnym składniku odżywczym, jak i wieloskładnikowe (NPK – od symboli chemicznych tych pierwiastków), zawierające zbilansowaną ich mieszankę.
Nawozy - co jeszcze musisz wiedzieć?
Do prawidłowego rozwoju roślin potrzebne są również inne pierwiastki – choćby magnez, czy siarka. Ich właściwa zawartość w glebie zapobiega żółknieniu i strzępieniu liści oraz przeciwdziała zahamowaniu wzrostu roślin. Nie musisz się jednak przesadnie martwić – stosując odpowiednie nawozy fosforowe lub NPK dostarczasz mimochodem również te pierwiastki.
materiał partnera