KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Zbożowe magazyny rekordowo pełne

Opublikowano 31.03.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zboże - to słowo odmieniane jest przed rolników i polityków przez wszystkie przypadki. Niedawno premier Donald Tusk powiedział, że w Polsce mamy ponad 9 milionów ton zbożowej nadwyżki. O zbożu rozmawiano także niedawno na spotkaniu grupy roboczej ,,Zboża'' w Copa-Cogeca. Wiele wskazuje na fakt, że zapasy zbóż w naszym kraju są ogromne.

Podczas posiedzenia przedstawiciele Polski zwrócił uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku zbóż spowodowana presją zboża ukraińskiego. 
– Wszystko wskazuje na to, że Polsce na przednówku będziemy mieli prawie trzy razy tyle ziarna, ile w rekordowym roku kiedy było w magazynach około 3,3 mln t. – mówił Zbigniew Kaszuba ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.


Dlatego zdaniem polskich organizacji rolniczych niezbędne jest uregulowanie kwestii niekontrolowanego napływu ziarna z Ukrainy głównie poprzez wzmocnienie kontroli na granicach, wręcz potrojenie jej obsady oraz usprawnienie tzw. korytarzy solidarnościowych, których celem jest efektywny i prawdziwy tranzyt zbóż do portów i poza granice Unii Europejskiej.


Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że niezbędne jest wprowadzenia daleko idących zmian w zasadach Europejskiego Zielonego Ładu, które wpływają negatywnie na opłacalność i wysokość produkcji rolnej. Niestety z wypowiedzi unijnych urzędników wynika, że nie będzie to proste ponieważ najpierw trzeba dokonać otwarcia podstawowego aktu prawnego, czyli rozporządzeń dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej. 


– Nie da się tego dokonać tak po prostu ponieważ musi być na to zgoda Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Do tego jest specjalna procedura, która jednak będzie trwała. Sytuacja rolników jest bardzo trudna a okazuje się, że procedura prawna nie pozwala na szybkie zmiany. Bo zanim otworzy się akty podstawowe to się skończy kadencja PE i KE. To są przygnębiające informacje. Ale być może jednak znajdą się jakieś inne rozwiązania pod wpływem protestów rolników w całej UE – mówił po posiedzeniu Zbigniew Kaszuba z FBZPR.


W związku ze zbliżającymi się czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Copa-Cogeca wyszła z pomysłem, aby zorganizować dla nowych europosłów spotkania np. w gospodarstwach rolnych podczas, których wyjaśniono by na czym polegają problemu rolników z praktycznym wdrażaniem zasad Zielonego Ładu. 


– Nie może być tak, że takie przepisy są uchwalana przez osoby, które nie mają pojęcia o podstawowych prawidłach rządzących współczesnym, nowoczesnym rolnictwem. Nowych członków Parlamentu Europejskiego trzeba przeszkolić, aby zrozumieli specyfikę rolnictwa – przekonuje ekspert FBZPR.


Z naszego punktu widzenia warto jednak pamiętać, że to nie europarlament, ale Komisja Europejska ma decydujące słowo w kształtowaniu polityki - zarówno rolnej jak i każdej innej. Komisja Europejska powstaje z osób ,,oddelegowanych'' przed administracje poszczególnych państw. Trudno podejrzewać, aby rządy nie wiedziały jakie są problemy rolników. Ale... warto zaryzykować edukując przyszłych europosłów. A nóż, a widelec to coś da?

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO