Jak przygotować się do badania lub oddania krwi?
Badanie krwi
Gdy zamierzamy przebadać swoją krew (np. wykonać morfologię) w poprzedzającym zabieg dniu powinniśmy odżywiać się normalnie, unikać przesady. Jeżeli to możliwe można nie zażywać leków, ale musi być to koniecznie skonsultowane z lekarzem. Na 24h przed badaniem powinniśmy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, a ostatni posiłek najlepiej zjeść 12h przed pobraniem krwi. Oznacza to, że w przypadku gdy do laboratorium wybieramy się na godz. 7, kolację dobrze zjeść przed 19. W dniu poprzedzającym badanie krwi nie powinno spożywać się alkoholu, a przed samym zabiegiem dobrzej jest zadbać o odpowiednio długi, dobry sen.
Pobieranie krwi powinno odbywać się rano, na czczo, przed zażyciem leków. Nie powinno być poprzedzone większym wysiłkiem ani stresem. Na kilka minut przed zabiegiem warto chwilę przysiąść, odetchnąć i zrelaksować się.
Odpowiednie przygotowanie pozwoli uzyskać wiarygodne wyniki badań. Pamiętajmy, ze nie należy ich interpretować samodzielnie tylko skonsultować się z lekarzem.
Dobrowolne oddanie krwi
Jeżeli zamierzasz dobrowolnie oddać krew, rygory są lżejsze niż w przypadku pobrania krwi do typowych badań. Nie trzeba być na czczo, warto natomiast w trakcie dnia poprzedzającego badanie wypić około 2l płynów. W samym dniu badania powinniśmy spożyć lekki posiłek (nie powinien on składać się z tłuszczów zwierzęcych, czyli np. mleka, masła, kiełbasy, pasztetu, śmietany, rosołu, tłustego mięsa oraz jajek.
W dniu, w którym chcemy oddać krew warto także ograniczyć palenie i oczywiście nie spożywać alkoholu. Zgłaszając się do miejsca poboru krwi pamiętajmy by zgłosić się z dokumentem ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem zamieszkania.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |