KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Sezon na żmije rozpoczęty

Opublikowano 12.05.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Majowe słońce cieszy nie tylko ludzi. Pojawiły się pierwsze doniesienia o wygrzewających się w promieniach słonecznych... żmijach. Znak to niechybny, że tam, gdzie gazdy te występują trzeba uważać. Dlatego warto poznać zwyczaje tych polskich jadowitych węży. Dodajmy, że żmije są pod ochroną!

Kilka dni temu w Łomiankach interweniowała straż miejska, gdyż żmija pojawiła się na jednej z posesji. 

- Właścicielka posesji zachowała zimną krew i bezzwłocznie skontaktowała się z dyżurnym Straży Miejskiej. Przybyły na miejsce patrol potwierdził, że jest to żmija zygzakowata, która jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Można ją rozpoznać po zygzakowatej wstędze ciągnącej się od karku do końca ogona. Wzbudza strach, ale nie atakuje człowieka bez powodu. Zanim ukąsi, ostrzega charakterystycznym sykiem. Bo tak naprawdę są to zwierzęta płochliwe, skryte i unikające człowieka. Wąż został wypuszczony do środowiska naturalnego z dala od ludzkich domostw - poinformowała Straż Miejska w Łomiankach.

Warto sobie uświadomić, że żmija jest jedynym wężem jadowitym występującym w Polsce i jej ugryzienie może być nawet śmiertelne, ale także jad żmij jest wykorzystywany w medycynie. Poza tym żmija nie poluje na człowieka, a atakuje tylko w ostateczności - jad służy do obezwładnienia zdobyczy, ale wyprodukowanie jadu przez węża jest trudne - z tego powodu żmija korzysta z jadu wtedy, gdy naprawdę musi.

-  Wzbudza strach, ale nie atakuje człowieka bez powodu. Zanim ukąsi, ostrzega charakterystycznym sykiem. Bo tak naprawdę są to zwierzęta płochliwe, skryte i unikające człowieka - informują Lasy Państwowe.

Leśnicy zwracają uwagę także, że gad atakuje zwykle małe zwierzęta, które tradycyjnie stanowią jego jadłospis -  gryzonie, żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Dlatego człowieka ukąsi tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona i nie ma drogi ucieczki. Robi to więc nie tyle w jakimś celu, co odruchowo, w samoobronie. W normalnej sytuacji ucieka przez dwunożnym, o wiele większym od siebie stworzeniem.

Leśnicy podpowiadają także jak rozpoznać te jadowite węże: żmije zygzakowate mogą dość znacznie różnić się od siebie kolorem, ale zwykle na ich grzbietach dostrzeżemy charakterystyczny zygzakowaty kształt zwany "wstęgą kainową".

Niekiedy zygzak mocno zlewa się z barwą skóry, wtedy identyfikację lepiej opierać na kształcie głowy. Żmije mają charakterystyczne, trójkątne głowy z węższymi szyjami. Gruczoły jadowe wymuszają inną budowę czaszki, niż np.  u pozbawionego tych narządów zaskrońca. Głowa żmii wyraźnie odróżnia się od reszty ciała, a na jej czubku widnieje wzór przypominający literę V, Y lub X.

- Żmija lubi mocno nasłonecznione polany, podmokłe lasy, pnie zwalonych lub ściętych drzew, nory gryzoni, ale także trawniki. Węże chętnie przebywają pod kamieniami, krzewami, wśród korzeni drzew.  Można ją więc spotkać w bardzo wielu miejscach w naszych lasach, dlatego wchodząc do lasu, uważajmy, gdzie stąpamy i patrzmy pod nogi - dodają leśnicy z Lasów Państwowych. 

Co ważne, żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym. W celu ochrony ustanowiono  zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij. Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie. Jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny.
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO