KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Susza na polach - rolnicy obawiają się o plony

Opublikowano 16.05.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Za kilka dni możemy poznać pierwszy raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w sprawie monitoringu suszy, ale już wiadomo, że raport ten nie odda aktualnej sytuacji na polach. W wielu regionach od kilku tygodni nie spadła kropla deszczu, a o zastoiskach wody na polach, które straszyły rolników jeszcze w marcu już dawno zapomnieliśmy.

Maj to ważny miesiąc pod względem plonowania. To strategiczny moment dla zbóż, ale także i dla rzepaków. W ciągu ostatnich tygodni warunki pogodowe zmieniały się często, ale zawsze skrajnie. Najpierw był nadmiar opadów, potem przymrozki, a teraz susza.
W tej sprawie alarmuje, między innymi, Wielkopolska Izba Rolnicza.

-  Najgorsza sytuacja jest na glebach słabych klas bonitacyjnych. Wierzchnia warstwa gleby tj. 0 -7 cm, można powiedzieć na większości obszaru Polski, jest przesuszona. Podobna sytuacja jest na głębokości 7 – 28 cm. Obecnie nie widać przesycenia gleby wodą. W wielu uprawach widać zwijające się liście i usychanie roślin. Tym bardziej, że plantacje zostały osłabione niedawnymi przymrozkami - informują przedstawiciele samorządu rolniczego z Wielkopolski.

Zdaniem rolników, sytuacja może się jeszcze pogłębić, gdyż prognozy meteorologiczne w najbliższym czasie nie przewidują znaczących opadów, które mogłyby zasilić rośliny i poprawić sytuację nawilgocenia gleby. 

- Trzeba się cieszyć z tego, że jeszcze w nielicznych miejscach są zastoiska wodne, bo one oddziałują bezpośrednio na sąsiadujące rośliny. Co prawda w miejscu zastoisk roślin nie ma, ale za  to sąsiadujące rośliny mają dostęp do wody. Należałoby, jeśli to możliwe, zatrzymać najdłużej wodę w urządzeniach melioracyjnych: rowach, drenach itd. Podsiąkanie wody złagodzi jej niedobory w uprawach, a rośliny będą mogły się rozwijać prawidłowo - radzą specjaliści z WIR.

Także w rzekach powoli zaczyna brakować wody. Choć na najbliższy weekend Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje opady, nie będą one na tyle długotrwałe, aby znacząco poprawić wilgotność gleby. Ale pod względem walki o plon, każda kropla wody może się w tej chwili okazać dosłownie na wagę złota.

mapka - Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB


 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO