KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Jeszcze nie jest za późno, aby tego lata Twój ogród stał się prywatnym rajem

Opublikowano 17.05.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Domy dysponujące sporym ogrodem to obiekt pożądania wielu miłośników natury. Co jednak jeśli teren Twojej posesji wciąż nie wygląda zachwycająco, a lato zbliża się wielkimi krokami? Nigdy nie jest za późno, by przemienić go w prawdziwy raj, w którym będziesz mógł relaksować się długimi godzinami. Zobacz, jak zadbać o swój ogród tak, by był wizytówką Twojego domu.

 

Wiosna to wprost idealny moment na to, żebyś zaczął tworzyć swój wymarzony ogród. Nie wiesz od czego rozpocząć? Poniżej znajdziesz najważniejsze kroki, które powinieneś wykonać, jeśli chcesz zmienić swój ogród w oazę wypoczynku.

Zacznij od zaplanowania ogrodu

Pierwszym krokiem zawsze powinno być zaplanowanie tego, jak ogród ma wyglądać. W tym celu możesz zasięgnąć pomocy ze strony architekta zieleni lub samodzielnie rozplanować układ roślin, ścieżek i dekoracji. Przechodząc do prac z gotowym planem, oszczędzisz wiele czasu, gdyż wszystko szybko trafi na swoje miejsce.

W trakcie przygotowywania projektu ogrodu pamiętaj o uwzględnieniu w nim istniejącej zieleni, miejsc na dekoracje oraz ścieżek. Przyda się także miejsce do wypoczynku, na przykład w postaci ukrytej pośród zieleni altany. Jeśli marzy Ci się stojący w ogrodzie grill, pamiętaj, by umieścić go w bezpiecznej odległości od roślin i łatwopalnych materiałów, takich jak drewno.

Kup materiały i narzędzia

Wiedząc już, jak ma wyglądać Twój wymarzony ogród, możesz przejść do kolejnego etapu przygotowań. Wszystkie potrzebne rośliny, ziemię czy korę zakupisz w sklepie ogrodniczym. Do stworzenia ścieżek mogą Ci się przydać kamienie, czy żwir, po który powinieneś się wybrać do sklepu budowlanego.

Nie zapomnij też o narzędziach i urządzeniach. Chcąc przygotować miejsce na rabaty, czy mały ogródek warzywny, przyda Ci się glebogryzarka. Wynajem takiego urządzenia będzie w tej sytuacji najkorzystniejszą opcja. Jeśli na terenie ogrodu znajdują się drzewa lub krzewy, zastanów się nad ich przycięciem tak, by zdrowo rosły i zajmowały mniej przestrzeni. Uzyskane drewno rozdrobnij, a zrębkami wyłóż rabaty. W tym celu wykorzystaj rębak do gałęzi. Wynajem, podobnie jak w przypadku glebogryzarki, będzie najkorzystniejszą finansowo opcją.

Pora przejść do pracy

Mając już przygotowane niezbędne materiały i narzędzia, możesz przejść do pracy. Pamiętaj, że przygotowanie ogrodu będzie wymagać wiele czasu oraz wysiłku. Dlatego nie wzbraniaj się przed poproszeniem najbliższych o pomoc. Wiosna to idealny czas między innymi na sadzenie roślin jednorocznych i bylin, czy też wysianie przeróżnych nasion.

Nie zapomnij także, że nie wszystko w ogrodzie możesz wykonać bez zgłaszania tego faktu do urzędu. Konstrukcje takie jak altany, czy oczka co prawda w większości wypadków nie wymagają pozwolenia. To będzie Ci potrzebne, jeśli powierzchnia konstrukcji przekroczy 35 metrów kwadratowych. Na każde 500 metrów kwadratowych działki masz prawo do postawienia dwóch altan, czy innych konstrukcji. Nie zapomnij jednak, że jeśli jej powierzchnia przekroczy 25 metrów kwadratowych, budowę musisz zgłosić. W innym wypadku możesz zostać oskarżony o samowolę budowlaną.

Jak widać, niewiele dzieli Cię od wymarzonego ogrodu. Wystarczy dobry plan, wyposażenie się w niezbędne materiały i przejście do żmudnej, lecz niezwykle satysfakcjonującej pracy. Przy dobrej organizacji w lecie będziesz mógł się cieszyć z pięknego i zadbanego ogrodu.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO