KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Sucho w lasach. Strażacy i leśnicy przestrzegają

Opublikowano 20.05.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Choć zimą i wczesną wiosną wydawało się, że opadów jest niezwykle dużo i zastoiska wodne powodowały problem z wjazdem na pola, to teraz sytuacja jest odwrotna. Gleba na polach jest wręcz wysuszonych, a w lasach jest niebezpiecznie sucho. Instytut Badawczy Leśnictwa pokazuje, ze w  zasadzie w całej Polsce zagrożenie jest duże.

Od kilku tygodni mamy w Polsce suchą, bezdeszczową pogodę. To, jak bardzo jest sucho widać po temperaturze, która w ciągu dnia bardzo szybko rośnie, a wieczorem szybko spada tak bardzo, że ,,zimni ogrodnicy'' znów przynieśli ze sobą przymrozki. Brak deszczu widać nie tylko na polach, ale także w lasach.

Z danych Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolską aż po Ziemię Łódzką zagrożenie pożarowe w lasach jest ekstremalne. Oznacza to, że wilgotność ściółki może być niższa niż 10%.

Także Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa prezentuje mapy i wyliczenia wskazujące na znaczne wysuszenie ściółki leśnej. 

Z danych instytutu wynika, że od początku roku było 1369 pożarów lasu, z czego ponad 750 w maju.

- Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury, brak opadów oraz wzrost prędkości wiatru sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie, a ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie - poinformował Instytut. - W nadchodzących dniach powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zachowywać się rozważnie podczas przebywania w lasach. Pamiętajmy, że za 99% wszystkich pożarów odpowiada człowiek.

Jak więc należy się zachowywać w lesie? Przede wszystkim nie wolno używać otwartego ognia. Nie wolno palić papierosów i grillować w miejscach, które nie są do tego wyznaczone. Nie wolno też zostawiać szklanych butelek i innych przedmiotów, które w tych warunkach mogą zogniskować światło słoneczne i stać się zarzewiem pożaru.

Pożar w lesie oprócz tego, że przynosi wiele szkód w drzewostanach, może również być niebezpieczny dla zamieszkujących go zwierząt oraz odwiedzających turystów. Szczególne zagrożenie występuje przy słonecznej, wietrznej pogodzie, kiedy wyschniętej ściółce wystarczy tylko iskierka aby zapłonąć. Dodatkowo silny wiatr powoduje niezwykle szybkie rozprzestrzenianie się ognia. 

Jeśli tak niska suchość ściółki utrzyma się, przy lasach mogą pojawiać się tablice informujące o zagrożeniu i zakazy wstępu do lasu.
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO