KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
26 listopada 2019

"Boże przebaczenie" - sakrament pokuty i pojednania

Chciałbym dziś zatrzymać się nad tematem przebaczenia, które Bóg odnosi do nas. Dokonuje się to w tajemnicy sakramentu pokuty i pojednania. 

    1. Czym jest spowiedź?

Spowiedź, to spotkanie ludzkiej słabości ze wspaniałomyślnością Boga, który nie chce zostawiać człowieka na pastwę śmierci. Każdy grzech śmiertelny zrywa naszą komunię z Bogiem i rodzi w nas śmierć. Bóg pragnie być blisko nas, ale grzech – czyli nieposłuszeństwo Miłości – skutecznie nam to uniemożliwia. Właśnie dlatego Bóg przysłał na świat swojego Syna, który przez doskonałe posłuszeństwo dał człowiekowi możliwość powrotu do Boga, poprzez udział w tajemnicy swojego życia, zwłaszcza męki, śmierci i zmartwychwstania. Dokonuje się to poprzez sakramenty, dzięki którym owoce posłuszeństwa miłości Jednorodzonego Syna, stają się nam dostępne.

    2. Jak dobrze się spowiadać?

Po pierwsze, rachunek sumienia. Spowiedź gładzi grzechy ciężkie (śmiertelne) i wszelkie grzechy lekkie. Aby mówić, że popełniliśmy grzech ciężki, trzeba spełnić trzy warunki: musi to być czyn świadomy, dobrowolny i w ciężkiej materii, to znaczy dotyczyć sfery dziesięciu przykazań i przykazania miłości Boga i bliźniego. Czyniąc rachunek sumienia warto podzielić sobie swoje życie na trzy obszary: moje relacje z Panem Bogiem, moje relacje z drugim człowiekiem i moje relacje z samym sobą. 

    3. Żal za grzechy

Często słyszę stwierdzenie, że ktoś się z czegoś nie spowiada, bo nie czuje, że jakieś zachowanie jest grzechem i nie odczuwa wyrzutu sumienia. Oczywiście taka postawa jest błędna. Żal za grzechy to decyzja intelektualna, a nie uczucie. Choć nie odczuwam wyrzutów sumienia, bo na przykład przyzwyczaiłem się do grzechu, nie oznacza to, że nie mogę wzbudzić w sobie żalu, którego obecność również jest potrzebna do ważności spowiedzi.

    4. Szczera spowiedź

Aby spowiedź była ważna muszę wyznać każdy grzech śmiertelny popełniony od ostatniej, ważnej spowiedzi. Zatajanie grzechu skutkuje tym, że spowiedź jest nieważna, jak i każda następująca po niej. Zaciągam też jeden z cięższych grzechów, czyli świętokradcze przyjmowanie Komunii Świętej. Przy okazji wymieniania grzechów należy podać ważniejsze okoliczności, ponieważ ciężar moralny grzechu zależy od okoliczności. Inny ciężar moralny przypisuje się kradzieży, która była spowodowana np. brakiem środków do życia, inny wtedy gdy był to wyraz np. chciwości.

    5. Postanowienie poprawy

Każda spowiedź związana jest nie tylko z doświadczaniem Bożego miłosierdzia, ale również z decyzją człowieka, który pragnie – przy pomocy łaski Bożej – zmienić swoje życie. Wyrazem tego jest właśnie postanowienie poprawy. Nie jest to obietnica, że już więcej nie zgrzeszymy, ale decyzja, że chcemy pracować nad swoimi słabościami i grzechami. Aby taka praca była skuteczna, nasza decyzja musi być bardzo konkretna i dotyczyć wąskiego zakresu naszego życia.

Dobrze przeżyta spowiedź jest czasem Bożej łaski, w którym wracamy do duchowego życia i oprócz przebaczenia otrzymujemy dużą dawkę nadziei. Warto tych darów nie zmarnować.

 

kontakt1.jpg ks. Tomasz Ślesik
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione