Żyć świadomie: 6 ekologicznych zamienników popularnych narzędzi i usług cyfrowych
Modna ekologia a bezpieczeństwo
Zanim przejdziemy do ekologicznych alternatyw dla popularnych narzędzi i usług, warto wspomnieć dwa słowa o zagrożeniach, które są z nimi związane – bo niestety takowe istnieją.
Szukając ekologicznych usługodawców na własną rękę, trzeba liczyć się z tym, że hasła „ekologia” i „środowisko” są dziś dobrymi sloganami marketingowymi. W związku z tym wiele firm jedynie udaje, że działa na rzecz ochrony naszej planety, w rzeczywistości rzucając słowa na wiatr i nie przedstawiając żadnych dowodów potwierdzających swoją aktywność proekologiczną. Takie działanie nazywa się greenwashingiem.
Zanim zaufamy marce chwalącej się działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju, powinniśmy przeanalizować, czy rzeczywiście tak jest. Hasła reklamowe nie są żadnym dowodem, za to każda rzeczywiście proekologiczna organizacja chętnie udostępnia raporty poświadczające jej starania. Wystarczy zajrzeć na jej stronę internetową.
Skoro mowa o stronach internetowych, dobrze też pamiętać o tym, że przestępcy internetowi również śledzą, co jest aktualnie na topie. Niektórzy z nich tworzą złośliwe witryny i aplikacje naśladujące uczciwe produkty. Mogą chować się za pustymi hasłami o ekologii czy prospołecznych działaniach, by wzbudzić zaufanie wśród potencjalnych ofiar i przemycić im złośliwe oprogramowanie albo wyłudzić dane.
Jak unikać takich stron i aplikacji? Na pewno dobrze jest zaopatrzyć się w porządne oprogramowanie antywirusowe blokujące złośliwe programy. Niektóre usługi VPN także zawierają dodatkowe opcje blokujące złośliwe witryny oraz pliki, jeśli przypadkowo klikniemy nieodpowiedni link. A co to jest VPN? To wirtualna sieć prywatna, czyli usługa przekierowująca nasze dane przez bezpieczne i zaszyfrowane serwery, pomagająca chronić je przed hakerami i innymi wścibskimi podglądaczami. To podstawowa funkcja sieci VPN, ale – jak wspomnieliśmy – lepsi dostawcy oferują dodatkowe usługi zwiększające bezpieczeństwo i prywatność użytkowników.
6 ekologicznych cyfrowych narzędzi
-
Wyszukiwanie i przeglądanie: Ecosia
Jeśli chodzi o branżę wyszukiwarek internetowych, to powszechnie wiadomo, że największym gigantem w tej dziedzinie jest Google. Narzędzie jest już tak stałym elementem naszej codzienności, że czasownik „wygooglować”, oznaczający po prostu skorzystanie z bliżej nieokreślonej wyszukiwarki, wcale nie brzmi dziwnie dla większości osób.
Za tak potężną usługą stoją równie potężne centra danych i serwerownie. Jak podaje Forbes, w 2019 roku firma Google (wraz ze wszystkimi swoimi usługami) sama zużyła 12,4 terawatogodzin energii elektrycznej. To więcej, niż zużyły niektóre mniejsze kraje, takie jak Sri Lanka czy Zambia.
Google deklaruje, że do 2030 zasilanie jego centrów danych będzie stuprocentowo bezemisyjne. Do 2030 roku zostało jednak parę lat, a brak emisji węglowych to ledwie pierwszy krok, by rzeczywiście przyczynić się do naprawienia środowiska konsekwentnie niszczonego przez ludzkość od dekad. Dlatego znaleźliśmy alternatywę dla najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki: Ecosię.
Ecosia to organizacja, dla której neutralność to za mało. Za swój główny cel obrała sobie zasadzenie jak największej liczby nowych drzew. Na jej stronie znajdziemy informacje na temat bieżących projektów odbudowy środowisk leśnych uprzednio zniszczonych przez kataklizmy, wyciętych pod uprawy i zabudowania i nie tylko.
Ecosia współpracuje z lokalnymi organizacjami ekologicznymi i mocno angażuje się w sprawy związane z klimatem. Szczyci się zasilaniem pochodzącym z odnawialnych źródeł, którego produkuje więcej, niż potrzebuje, dokładając w ten sposób swoją cegiełkę do rozszerzania globalnej sieci odnawialnej energii.
Ecosia oferuje usługę wyszukiwarki internetowej oraz przeglądarkę. Wygenerowane zyski przeznacza na walkę ze zmianami klimatycznymi, ochronę środowiska, edukację społeczności i sadzenie drzew w ponad 35 krajach.
-
Wyszukiwanie: Ekoru
Były lasy – czas na oceany. Ekoru to wyszukiwarka internetowa, która – tak jak każda inna – generuje zyski z linków sponsorowanych. W jej przypadku pieniądze te są przeznaczane na bardzo ważną i potrzebną misję: usunięcie tak dużej ilości plastiku z globalnych oceanów, jak to tylko możliwe.
Ekoru inwestuje zarobione środki w sprzęt i zespoły wolontariuszy oraz profesjonalistów oczyszczających plaże, morza i oceany. Ufundowane przez Ekoru projekty skupiają się na usuwaniu tworzyw sztucznych z brzegów oraz dna zbiorników, ochronie zwierząt morskich, dokonywaniu pomiarów stężenia mikroplastików w oceanach, przywracaniu do życia podwodnych ekosystemów i innych czynnościach nastawionych na oczyszczenie i odbudowę środowisk wodnych. Serwery Ekoru są zasilane bezemisyjnymi źródłami energii.
-
Hosting i usługi internetowe dla biznesu: GreenNet
GreenNet to organizacja non-profit istniejąca od 1985 roku. Oferuje usługi ogólnie związane z internetem: hosting poczty elektronicznej, stron i serwerów, usługi przechowywania w chmurze i inne.
GreenNet świadczy swoje usługi przede wszystkim firmom, więc jeśli szukasz społecznie i środowiskowo odpowiedzialnego dostawcy usług internetowych dla swojego biznesu – warto rzucić okiem właśnie na tę organizację. Użytkownicy indywidualni także mogą korzystać z usług, wykupując na przykład pocztę elektroniczną dla siebie lub rodziny.
GreenNet myśli o środowisku na każdym etapie działalności, szczycąc się tym, że nie posiada nawet firmowych samochodów, a główne serwery są zasilane odnawialnymi źródłami energii.
-
Poczta elektroniczna: Tuta
Tuta to kolejna ekologiczna alternatywa dla najpopularniejszych serwisów poczty elektronicznej. W przeciwieństwie do poprzedniej propozycji Tuta oferuje podstawowe usługi na osobisty użytek za darmo. Nieodpłatny wariant poczty Tuta oferuje 1 GB przestrzeni dyskowej, natomiast płatne plany gwarantują dodatkowe udogodnienia: więcej przestrzeni, adresów e-mail, usług kalendarza i wiele innych.
Tuta znalazła się na naszej liście, ponieważ stawia na zrównoważony rozwój i bierze odpowiedzialność za swój wpływ na środowisko. Serwery oraz biura Tuta są zasilane ze źródeł energii odnawialnej.
Dodatkowo Tuta chwali się bezpieczeństwem swojej usługi. Jej poczta e-mail jest szyfrowana, a firma zaznacza, że nie bierze udziału w żadnych szemranych praktykach związanych ze śledzeniem użytkowników. Dane są przechowywane na prywatnych serwerach w Niemczech, a wszystkie praktyki są zgodne z unijnym prawem.
-
Zakupy przez internet: Allegro One Box
Punkty odbioru paczek to zdecydowanie jedna z lepszych innowacji, jaka przytrafiła się Polakom, a wielu z nas otwiera szerzej oczy, gdy okazuje się, że niektóre kraje jeszcze nie wpadły na to, że przesyłki można dostarczać do zbiorczych skrzynek dostępnych przez całą dobę.
Allegro One Box to sieć własnych automatów paczkowych wybudowana przez Allegro. Nie różnią się od innych automatów pod względem funkcjonalności – odbierzemy z nich zamówione na Allegro przesyłki tak, jak w maszynie innej firmy. Te automaty zostały jednak zaprojektowane z myślą o krajobrazie, środowisku i lokalnych społecznościach.
Automaty Allegro One Box nie są oszpecone reklamami i logami – wręcz przeciwnie. Tam, gdzie to możliwe, ściany maszyn są obsadzane roślinnością dopasowaną do konkretnej lokalizacji, zazieleniając okolicę i ozdabiając krajobraz. Automaty są zasilane z lokalnych sieci energetycznych, przy czym Allegro pilnuje, by do sieci tych była wprowadzana odpowiednia ilość energii wiatrowej i wodnej. Maszyny są również wyposażone w czujniki jakości powietrza. Ich pomiary można sprawdzać w aplikacji Allegro. Dzięki temu możemy zobaczyć, jakiej jakości powietrzem oddychamy, idąc po swoją paczkę.
Wybranie dostawy do Allegro One Boksu ma jeszcze jedną dużą zaletę: Allegro sadzi jedno drzewko za każdą dziesiątą odebraną przesyłkę. Na stronie akcji możemy zobaczyć, gdzie rosną nasze drzewka, a nawet nadać im dedykacje. Sadzonki zakorzeniają się w dwunastu nadleśnictwach w Polsce.
-
Zakupy spożywcze: Too Good To Go
Około ⅓ niesprzedanej żywności marnuje się. To ogromna niegospodarność, zważywszy na to, że jej produkcja pochłania energię i wodę. Aplikacja Too Good To Go stara się chociaż trochę zmniejszyć ten problem. Dzięki niej możemy zarezerwować, a następnie odebrać tzw. Paczkę Niespodziankę, czyli paczkę pełną niesprzedanej, ale wciąż zdatnej do spożycia żywności przygotowaną przez sklepy i lokale gastronomiczne biorące udział w akcji.
Too Good To Go to ekologiczna alternatywa dla zwyczajnych zakupów spożywczych. Zamiast zamawiać produkty z dostawą do domu przez Glovo albo podobną usługę, możemy odebrać paczkę żywnościową po okazyjnej cenie. W zestawach mogą znajdować się kanapki, wypieki, jogurty, napoje – wszystko zależy od lokalu, który je przygotowuje. Warto skorzystać z tej opcji od czasu do czasu i nie tylko sprawić, by mniej jedzenia wylądowało w śmietniku, ale i zaoszczędzić pieniądze.