Omacnica już rządzi w kukurydzy

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oficjalnie poinformował, że w tym roku obserwuje się wyjątkowo wczesne, wręcz rekordowo wczesne pojawy motyli tego szkodnika na plantacjach kukurydzy.
- Pierwsze potwierdzone zgłoszenie pojawu osobnika dorosłego w pułapce świetlnej pochodzi z dnia 22 maja ze Skrzelewa (woj. mazowieckie). Tak wczesny nalot imago nigdy w Polsce do tej pory nie był notowany. Jest to najprawdopodobniej efekt oddziaływania wysokich temperatur, które przyspieszyły przepoczwarczanie się części osobników zimujących w stadium gąsienicy w resztkach pożniwnych. W momencie wylotu motyla, kukurydza miała zaledwie 4-6 liści - poinformowali eksperci z IOR.
Potwierdzeniem, że warunki pogodowe w niektórych częściach kraju przyśpieszyły rozwój szkodnika, który zazwyczaj nalatywał na plantacje kukurydzy dopiero od drugiej dekady czerwca jest obserwacja na pułapkę świetlną w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie w dniu 28 maja odłowiono pierwsze 2 samice tego gatunku.
- Odłowy pierwszych osobników w centralnej i północnej Polski wskazują na konieczność wystawienia we wszystkich regionach kraju pułapek do odłowu motyli. Mogą to być pułapki feromonowe, jednakże rekomenduje się stosowanie świetlnych, które choć pracochłonne, to są precyzyjniejsze i dodatkowo odławiają osobniki obojga płci - radzą eksperci z IOR-PIB. - Rozpoczęcie monitoringu obecności omacnicy prosowianki w uprawach kukurydzy jest niezbędne dla ustalenia optymalnego terminu aplikacji biopreparatów bądź środków chemicznych, tak w kukurydzy pastewnej, jak również w zasiewach kukurydzy cukrowej i innych podgatunków tej rośliny.
Omacnica prosowianka jest najgroźniejszym szkodnikiem kukurydzy w Polsce. Uszkadza wszystkie podgatunki tej rośliny, a w szczególności kukurydzę słodką (cukrową), koński ząb i szklistą. Jest to jedyny szkodnik tej rośliny, który uszkadza niemal wszystkie nadziemne części roślin. Najgroźniejsze jest bezpośrednie wyjadanie ziarna z kolb, podgryzanie kolb u nasady, a także żerowanie w łodygach prowadzące do złomów łodyg powyżej i poniżej kolby. Żerowanie gąsienic jest ważnym czynnikiem sprzyjającym porażaniu roślin przez grzyby rodzaju Fusarium wywołujące fuzariozę kolb oraz zgniliznę korzeni i zgorzel podstawy łodygi.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|