Warmińsko-mazurskie wspiera bioróżnorodność roślinami miododajnymi

- Dzięki tym środkom powstaną skwery, alejki oraz zielone wyspy, które służyć będą jako pożytek dla owadów zapylających, jak również jako miejsca odpoczynku dla mieszkańców naszego województwa - mówi marszałek województwa Marcin Kuchciński.
Drzewa odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie, a hektar lasu liściastego może zapewniać dobowe zapotrzebowanie na tlen dla ponad 2,5 tys. ludzi. Zarówno drzewa jaki i krzewy obniżają również temperatury podczas dokuczliwych upałów przez ocienianie i ewapotranspirację, czyli wyparowywanie wody przez liście.
Ponadto drzewa oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, uwalniają substancje lotne o właściwościach bakteriobójczych, a także przynoszą korzyści dla gospodarki wodnej, chroniąc przed powodziami oraz filtrując wody podziemne oczyszczają je z metali ciężkich i innych szkodliwych składników. Zalet drzew jest wiele, poza tymi praktycznymi stanowią wspaniałą ozdobę każdego krajobrazu, a te miododajne, jak lipy, w porze kwitnienia na dodatek pięknie pachną, a ich zapach niesie się na wiele metrów wokół.
W wyniku konkursu, pieniądze na sadzenie drzew i krzewów miododajnych trafią do 24 gmin z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Tej sprawie można tylko przyklasnąć, a naśladownictwo w innych regionach jest jak najbardziej wskazane.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|