KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Co się bardziej opłaca: być rolnikiem czy alkoholikiem?

Opublikowano 06.07.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Takie przewrotne pytanie stawia samorząd rolniczy z Wielkopolski: czy warto ciężko pracować w rolnictwie przez wiele lat, skoro niezdolny do pracy alkoholik może dostać świadczenie dokładnie w tej samej wysokości co rolniczy emeryt? Zdaniem  Wielkopolskiej Izby Rolniczej taka sytuacja jest wysoce demoralizująca. Trudno się z tym nie zgodzić.

Renta alkoholowa to nieoficjalna nazwa świadczenia przyznawanego osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu „naruszenia sprawności organizmu”. Jednym z takich powodów może być choroba alkoholowa, i to od niej wzięła się potoczna nazwa świadczenia. Nie wszystkim nadużywającym alkoholu należą się jednak pieniądze.

Przyznanie świadczenia zależy od stopnia utraty zdrowia. Do jej otrzymania uprawnia kilka schorzeń, które pojawiają się u osób, które nadużywały alkoholu. Najważniejsze z nich  to zespół Otella, nazywany obłędem alkoholowym, czy zapalenie trzustki. Osoby cierpiące na te przypadłości mogą otrzymać rentę alkoholową po uzyskaniu decyzji od orzecznika lub komisji lekarskiej w przypadku, gdy choroba alkoholowa uniemożliwia pracę zarobkową, oraz posiadają odpowiedni okres uiszczania składek ZUS.

- Renta alkoholowa, przyznawana z powodu niezdolności do pracy, to forma wsparcia, która może pomóc w stabilizacji życia osób dotkniętych alkoholizmem. Jest to jednak świadczenie, które wymaga dokładnego udokumentowania stanu zdrowia i spełnienia określonych warunków prawnych - informuje WIR. - 1 780,96 zł brutto – takie pieniądze może otrzymać od ZUS osoba, która z powodu choroby alkoholowej utraciła zdolność do podejmowania pracy lub 1335,72 zł w przypadku częściowej niezdolności do pracy. W kontekście tego niebywałym jest fakt, że najniższa emerytura rolnicza po co najmniej 25-letnim okresie ciężkiej pracy na roli i opłacaniu w tym czasie składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 marca 2024 r. wynosi tyle samo, czyli 1 780,96 zł! 

WIR podkreśla, że środowisko rolnicze tym faktem mocno zbulwersowane. Izba podkreśla, że taką sytuacją powinni zainteresować się decydenci, gdyż jeśli nie docenia się w Polsce ciężkiej pracy, to wkrótce nie będzie komu pracować. To wysoce demoralizujące dla społeczeństwa. Dodajmy, że także najniższa emerytura pracownicza jest dokładnie tej samej wysokości, co renta ,,alkoholowa''. Niewątpliwie, powinno to wyglądać zupełnie inaczej.
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO