KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Wczesne żniwa. Ziarno średniej jakości

Opublikowano 07.07.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Ten rok charakteryzuje się tym, że wszystko dzieje się wcześniej niż zazwyczaj. Żniwa w najcieplejszych regionach Polski wystartowały w ostatnich dniach czerwca - zgodnie z tradycją pierwszy pod hedery kombajnów trafił jęczmień ozimy. Już teraz jednak w Wielkopolsce żniwa ruszyły na dobre. Dlaczego są wcześniejsze niż zwykle? - sprawę przeanalizowała Wielkopolska Izba Rolnicza.

- Zbiory jęczmienia ozimego ruszyły w ubiegłym tygodniu, na słabych glebach zbieranie jęczmienia ozimego jest w pełnym biegu. Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że nie najlepiej wyglądają uprawy na słabszych glebach - poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza. - Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na szybsze zbiory były wiosenne przymrozki. Roślina odbierając sygnały o niesprzyjających warunkach atmosferycznych, uruchamia mechanizmy powodujące jak najszybsze dojrzewanie i wydanie plonu. Jeszcze nie możemy dokładnie ocenić jak duży wpływ na wysokość plonów miała tegoroczna aura, bo to dopiero początek zbiorów. Jednak z zebranych informacji wynika, że spadki plonów zwłaszcza na słabszych glebach mogą sięgnąć nawet ok. 20-30%  i więcej.

Są też informacje o plonach. Jak podkreśla WIR, jakość ziarna jest średnia, a plony są niższe niż przed rokiem.

- W zeszłym tygodniu pogoda w powiecie złotowskim pozwoliła na rozpoczęcie tzw. “małych żniw”. Z zasianego areału jęczmienia ozimego w całym powiecie tj. ok. 1670 ha, rolnicy skosili ok. 30%. Jakość zboża jest średnia - gęstość wypada w przedziale 57- 60 kg/hl, a wilgotność oscyluje na poziomie 12-14%. Ziarno jest drobne, a plon niższy niż w zeszłym roku i kształtuje się na poziomie 5-6 t/h - informuje WIR. -  W większości jęczmień przeznaczony jest na własne potrzeby, natomiast podmioty skupujące nie zanotowały szczególnego zainteresowania sprzedażą przez rolników. Duży wpływ ma na to niska cena, którą proponują skupy tj. ok. 550 zł/t. Na terenie powiatu pilskiego rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego, obejmujące większość obszaru. Zboże to jest już w dużej mierze zebrane lub nadal koszone. Nie stwierdzono żadnych zniszczeń wynikających z gradobicia. Wydajność plonów waha się od 5 do 7 t/ha, w zależności od jakości gleby. 

Żniwa ruszyły praktycznie w całej Wielkopolsce. Doniesienia z większości powiatów są podobne. Co ważne, rolnicy którzy udzielali informacji  w większości podkreślali, że zostawiają jęczmień we własnym gospodarstwie z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt. Ceny oferowane w skupach do sprzedaży nie zachęcają. Zgodnie z informacjami Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, w trzecim tygodniu czerwca 2024 roku w zakładach skupujących zboże za jęczmień paszowy płacono 741 zł/t. Warto też odnotować, że od kilku tygodni skup jęczmienia konsumpcyjnego jest prawie zerowy.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO