KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Kłopoty zdarzają się także na plantacjach ziół

Opublikowano 08.07.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że czasy, kiedy zbierano zioła na łąkach dawno minęły. Trudno sobie wyobrazić dużą partię ziół zbieranych na łące przygotowaną do paczkowania w dużym zakładzie konfekcjonującym takie produkty. Dziś zioła w większości się uprawia i robi się to w jak najlepszych warunkach. Okazuje się jednak, że także plantacje ziół nie są wolne od problemów.

O problemach z zachwaszczeniem takich plantacji poinformował niedawno Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.

- W sezonie 2024 w   wielu regionach Polski (woj. lubelskie, woj. wielkopolskie, woj. mazowieckie), odnotowano występowanie dużego zachwaszczenia w uprawach ostropestu plamistego. Duża wilgotność wpływa na rozwój roślin, w tym również chwastów. W ochronie ostropestu plamistego przed chwastami, na razie dozwolone  są tylko herbicydy na chwasty jednoliścienne. Dlatego ważne jest mechaniczne zwalczanie chwastów - poinformowali eksperci z Instytutu Ochrony Roślin.

Problemów jest znacznie więcej. W województwie podkarpackim  zaobserwowano pojawienie się plamistości liści kolendry siewnej. Objawami są pojawiające się punktowe plamki (kropki)  głównie na blaszkach liściowych kolendry. Plamki te są ciemno-żółte i z czasem brązowieją. Czynnikiem chorobowym jest bakteria z rodzaju Pseufomonas.

- Zaobserwowane ogniska porażonych roślin najlepiej usunąć z pola. Ważne aby nie dotykać narzędziami roślin porażonych a potem zdrowych, gdyż  wtedy przenosimy porażenie. Należy monitorować uprawę,  również pod kątem szkodników i w razie ich nasilenia wykonać zabieg opryskowy - radzą eksperci z IOR.

Eksperci zwracają także uwagę na wczesne kwitnienie nagietka lekarskiego. W sezonie 2024, zaobserwowano rozpoczęcie kwitnienia nagietka lekarskiego już w połowie maja. Roślina rozwija kwiaty na rozgałęzieniach pierwszego rzędu. 

- Należy pamiętać, aby zbiór kwiatów przeprowadzać cyklicznie , co 7- 10 dni. To pozwoli na większy zbiór surowca  (do 6 razy) - radzą specjaliści IOR-PIB.

Co ciekawe, w obecnym sezonie zaobserwowano opóźnione wschody czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.) Opóźnienie spowodowane było przede wszystkim dużym zachwaszczeniem pól. Eksperci z IOR podkreślają, ze czarnuszka siewna jest rośliną wyjątkowo wrażliwą na występowanie zachwaszczenia. Nie jest konkurencyjna w stosunku do chwastów. W uprawie tej rośliny bardzo ważne jest regularne odchwaszczanie, jeszcze przed wschodami roślin. 

Jak więc widzimy, o uprawy ziół także dbać trzeba, ale zwalczanie problemów odbywa się zdecydowanie łagodniejszymi metodami niż w przypadku tradycyjnych upraw. To gwarantuje, że zioła będą miały odpowiednią jakość i ich spożywanie będzie bezpieczne dla wszystkich.
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj