KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Kłopoty zdarzają się także na plantacjach ziół

Opublikowano 08.07.2024 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że czasy, kiedy zbierano zioła na łąkach dawno minęły. Trudno sobie wyobrazić dużą partię ziół zbieranych na łące przygotowaną do paczkowania w dużym zakładzie konfekcjonującym takie produkty. Dziś zioła w większości się uprawia i robi się to w jak najlepszych warunkach. Okazuje się jednak, że także plantacje ziół nie są wolne od problemów.

O problemach z zachwaszczeniem takich plantacji poinformował niedawno Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.

- W sezonie 2024 w   wielu regionach Polski (woj. lubelskie, woj. wielkopolskie, woj. mazowieckie), odnotowano występowanie dużego zachwaszczenia w uprawach ostropestu plamistego. Duża wilgotność wpływa na rozwój roślin, w tym również chwastów. W ochronie ostropestu plamistego przed chwastami, na razie dozwolone  są tylko herbicydy na chwasty jednoliścienne. Dlatego ważne jest mechaniczne zwalczanie chwastów - poinformowali eksperci z Instytutu Ochrony Roślin.

Problemów jest znacznie więcej. W województwie podkarpackim  zaobserwowano pojawienie się plamistości liści kolendry siewnej. Objawami są pojawiające się punktowe plamki (kropki)  głównie na blaszkach liściowych kolendry. Plamki te są ciemno-żółte i z czasem brązowieją. Czynnikiem chorobowym jest bakteria z rodzaju Pseufomonas.

- Zaobserwowane ogniska porażonych roślin najlepiej usunąć z pola. Ważne aby nie dotykać narzędziami roślin porażonych a potem zdrowych, gdyż  wtedy przenosimy porażenie. Należy monitorować uprawę,  również pod kątem szkodników i w razie ich nasilenia wykonać zabieg opryskowy - radzą eksperci z IOR.

Eksperci zwracają także uwagę na wczesne kwitnienie nagietka lekarskiego. W sezonie 2024, zaobserwowano rozpoczęcie kwitnienia nagietka lekarskiego już w połowie maja. Roślina rozwija kwiaty na rozgałęzieniach pierwszego rzędu. 

- Należy pamiętać, aby zbiór kwiatów przeprowadzać cyklicznie , co 7- 10 dni. To pozwoli na większy zbiór surowca  (do 6 razy) - radzą specjaliści IOR-PIB.

Co ciekawe, w obecnym sezonie zaobserwowano opóźnione wschody czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.) Opóźnienie spowodowane było przede wszystkim dużym zachwaszczeniem pól. Eksperci z IOR podkreślają, ze czarnuszka siewna jest rośliną wyjątkowo wrażliwą na występowanie zachwaszczenia. Nie jest konkurencyjna w stosunku do chwastów. W uprawie tej rośliny bardzo ważne jest regularne odchwaszczanie, jeszcze przed wschodami roślin. 

Jak więc widzimy, o uprawy ziół także dbać trzeba, ale zwalczanie problemów odbywa się zdecydowanie łagodniejszymi metodami niż w przypadku tradycyjnych upraw. To gwarantuje, że zioła będą miały odpowiednią jakość i ich spożywanie będzie bezpieczne dla wszystkich.
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO