Co w szczypiorze chrzęści?

Śmietka cebulanka jest niewielką muchówką mierząca od 6 do 10 mm długości. Samice pierwszego pokolenia składają jaja w ziemi lub na młodych roślinach. Larwy pierwszego pokolenia żerują w szczypiorze do początku lipca. Drugie pokolenie pojawia się już w połowie lipca. Liście uszkodzonych cebul więdną i z czasem zasychają.
Chowacze zazwyczaj kojarzą się nam z rzepakiem, ale... są też takie, które lubią szczypior. Niewielki czarny chrząszcz wygryza dziury w szczypiorze, wyjadając ze środka miąższ. Porażone przez szkodniki cebule najlepiej jest po prostu usuwać.
Na szczególną uwagę teraz zasługuje wgryzka szczypiorka. Sama jej nazwa wskazuje na to, jakie szkody potrafi poczynić na plantacji cebuli lub porów. Także i jej kremowe larwy żywią się miąższem szczypioru. W ciągu roku mogą wystąpić nawet 3 pokolenia tego szkodnika.
Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach niedawno poinformował, że na terenie Polski Centralnej zaobserwowano żerowanie właśnie wgryzki szczypiorki.
- W okolicach Skierniewic (woj. łódzkie) i Sędziszowa (woj. świętokrzyskie) w nasadzeniach pora zaobserwowano pojedyncze rośliny uszkodzone przez gąsienice wgryzki szczypiorki. Znaleziono także w pełni wyrośnięte gąsienice oraz w trakcie tworzenia kokonów - poinformował Instytut Ogrodnictwa.
Eksperci od ochrony roślin radzą, aby monitorować plantacje przeglądając rośliny. Progiem zagrożenia jest stwierdzenie od 2-5 wygryzionych okienek w szczypiorze na kolejnych 10 roślinach.
Są zarejestrowane preparaty, które służą do zwalczania wgryzki szczypiorki i, oczywiście, można je stosować do zwalczenia szkodnika. W uprawach przydomowych i działkowych możemy spróbować zastosować usuwanie porażonych przez szkodniki roślin – bo jest to skuteczne działanie w przypadku wszystkich szkodników cebuli i pora. Cebulę także trzeba monitorować, gdyż apetyt na cebulę ma całkiem sporo gatunków agrofagów.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|