Jak oszczędzać wodę w domu?
Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym
Kiedy jesteśmy w kuchni, łazience czy w ogrodzie – czasem bezmyślnie zużywamy ogromne ilości wody. Zbyt długo odkręcony kran wpływa ostatecznie na wysokie rachunki.
Napraw usterki
Regularnie sprawdzaj stan instalacji wodociągowej w Twoim domu. Sprawdź stan liczników wody przed i po 2-3 godzinnym niekorzystaniu z wody. Być może pojawiły się przecieki – trzeba je jak najszybciej zlokalizować i naprawić. Należy naprawić też wszystkie cieknące krany i wymienić nieszczelne spłuczki.
Kąpiel
Czy wiesz, że wanna o długości około 160 cm, napełniona tylko do połowy może pomieścić nawet 100 l wody? To w obrazowy sposób pokazuje, ile wody zużywamy podczas samej kąpieli. Dużo bardziej oszczędna opcja to prysznic. Jeśli nie chcemy rezygnować z wanny, warto zainwestować w baterię z natryskiem (albo napełniać wannę np. do 1/3 wysokości).
Zakręcaj kran!
Przez odkręcony kran w przeciągu minuty przepływa około 11 l wody! Zawsze zwracaj uwagę na to, czy po odkręceniu kranu nie zbyt długo pozostaje on odkręcony. To ważne, np. gdy myjesz naczynia. Wystarczy napełnić wodę do zlewu, a nie puszczać ją strumieniem przez cały czas. Odkręć zimną wodę dopiero, kiedy płuczesz naczynia.
Kiedy myjesz zęby czy golisz się, NIE MUSISZ przez cały czas mieć odkręconego kranu!
Pralka, zmywarka a zużycie wody
Jak oszczędnie korzystać z tych urządzeń? Po prostu używaj ich, kiedy będą pełne. Nie opłaca się włączać zmywarki dla 4 łyżek, albo pralki dla dwóch koszulek. Niektóre pralki i zmywarki mają też specjalne programy oszczędnościowe, zużywają wodę tylko w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
Zainstaluj perlatory
Perlator to prosta nasadka na baterię. Jej działanie polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej, która zmniejsza udział wody w strumieniu wypływającym z baterii. Dzięki temu strumień wody wygląda tak samo jak zwykle, ale woda wymieszana jest z milionami pęcherzyków powietrza, co przekłada się na ograniczenie jej strumienia. W efekcie zużywamy mniej wody.
Odpowiednia spłuczka
Zamontuj w toalecie spłuczkę z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody.
Oszczędzanie wody w ogrodzie
- Latem trawnik potrzebuje podlewania co 5-7 dni (oczywiście, kiedy nie ma opadów obfitego deszczu).
- Przydomowy polbruk myj za pomocą szczotki i wiadra z wodą, a nie węża.
- Podczas mycia samochodu wykorzystaj wiadro z wodą i gąbkę zamiast bieżącej wody z węża. Najoszczędniej będzie korzystać z myjni.
- Przemyśl założenie zbiornika na wodę deszczową, którą później wykorzystasz np. do podlewania ogródka.
Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Warto kontrolować zużycie wody nie tylko ze względów finansowych. Ważne jest dbanie o ekologię oraz o zasoby wody. Niestety, wciąż mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie mamy nieograniczonego dostępu do wody. Polska jest krajem, który ma bardzo małe jej zasoby - szacuje się na około 187 mld m3, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 1800 m3 wody rocznie (mamy 22 miejsce w Europie).
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|